Transport międzynarodowy to usługa polegająca na przewożeniu towarów, ludzi lub energii między różnymi krajami. Podobnie jak transport wewnątrzkrajowy, międzynarodowy pełni funkcje gospodarcze, społeczne, polityczne i produkcyjne. W przypadku surowców, celem transportu jest dostarczenie ich z miejsca produkcji do wytworzonego miejsca docelowego. Jeśli chodzi o międzynarodowy transport, to ta usługa umożliwia wymianę produktów między różnymi krajami. Jednak transport międzynarodowy ma swoje rodzaje.

Transport międzynarodowy, a wewnątrzwspólnotowy

Zgodnie z definicją zawartą w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, transport międzynarodowy stanowi ciężki transport umożliwiający przewożenie towarów z miejsca nadania na terytorium kraju do miejsca odbioru poza terytorium Unii Europejskiej. Mianem transportu międzynarodowego określa się także tranzyt produktów na odcinku między krajami, wśród których kraj nadawczy lub odbiorczy nie znajduje się na terytorium Unii Europejskiej. Z kolei transport odbywający się na terenie krajów Unii Europejskiej nazywany jest wewnątrzwspólnotowym. Usługi transportu międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego oferuje firma transportowa mySped, której głównym profilem działalności spedycja międzynarodowa. Oferuje obsługę transportu drogowego, morskiego i lotniczego, a także frachtów międzynarodowych oraz transportu ponadnormatywnego i ładunków niebezpiecznych zgodnie z konwencją ADR. Ponadto, zajmuje się obsługą transportu intermodalnego i multimodalnego. Usługi obsługujące transport obejmują pomoc w kwestiach agencji celnej oraz ubezpieczeń cargo dla nadawców i przewoźników. Wszelkie usługi, w tym przygotowywanie dokumentacji transportowej, są zgodne z obowiązującymi normami prawnymi.

Transport poza obszarem UE podlega zwolnieniu z podatku VAT. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT z 0% stawki tego podatku mogą skorzystać przedsiębiorcy realizujący w całości transport międzynarodowy poza terytorium kraju, niezależnie od tego, czy jest to transport międzynarodowy, czy wewnątrzwspólnotowy.

Transport międzynarodowy, a spedycja

Bardzo ważnym elementem transportu międzynarodowego jest spedycja. Ten rodzaj działalności gospodarczej polega na organizowaniu przewozu produktów na zlecenie osoby prawnej lub fizycznej. Osobą odpowiedzialną za przewóz ładunku, jego załadowanie, wyładowanie i składowanie jest spedytor. To od niego zależy wybór odpowiedniego środka transportu, który powinien być dostosowany do rodzaju przesyłki, a także ubezpieczenie przewożonego towaru, sporządzenie dokumentacji transportowej oraz przygotowanie do odpraw celnych.

Międzynarodowy transport realizowany jest zazwyczaj w dwóch wariantach. Pierwszy to transport całopojazdowy, określany jako Full Truck Load. Oznacza to, że towary zajmują całą powierzchnię przeznaczoną do ładunku. Dodatkowo wspomniana przestrzeń pojazdu przeznaczona jest dla jednego klienta. Drugim rodzajem jest transport drobnicowy, zwany inaczej częściowym. Określa się go także jako Part Truck Load. Oznacza to, że przestrzeń załadunkowa pojazdu jest podzielona między kilkoma zleceniodawcami. Oba wymienione rodzaje transportu dają możliwość przewożenia produktów jednego typu lub różnych typów.