Do jednych z najczęstszych usterek w pojazdach samochodowych należy uszkodzenie zamiennych podzespołów. Ponieważ wpływa to poważnie na funkcjonowanie auta oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, należy je jak najszybciej wymienić. Gdzie najlepiej się wobec tego udać w celu zakupu nowych elementów do samochodu? Czym się kierować przy wyborze sklepu tuningowego i motoryzacyjnego?

Gdzie najlepiej szukać części tuningowych?

Wysokiej jakości części samochodowych najlepiej szukać w renomowanych placówkach detalicznych. Zarówno sklepy z częściami samochodowymi online, jak i działające stacjonarnie, proponują wysokiej jakości usługi poparte długoletnim doświadczeniem na rynku i gwarantują oryginalne elementy zamienne. Dodatkowo można nabyć w nich np. oleje silnikowe w atrakcyjnych cenach. Z szeroką ofertą można się zapoznać na stronie internetowej, co będzie także pomocne w porównywaniu usług i warunków przesyłki. Alternatywą, wiążącą się jednak z pewnym ryzykiem są tzw. autoszroty, czyli stacje rozbiórki samochodów z używanymi komponentami. Chociaż są tanie, nie zawsze zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy i długie użytkowanie. Najbezpieczniej kupować z nich jedynie wybrane moduły nadwozia. Najlepiej jednak skorzystać z tzw. ASO – autoryzowanych punktów oferujących sprzedaż modułów do danych modeli pojazdów. Oprócz dostarczenia nowych oryginalnych elementów można skorzystać z opcji przeglądu, wymiany oraz renowacji wykonywanych przez specjalistów.

Jak znaleźć dobry sklep z częściami samochodowymi?

Na polskim rynku działa wiele sklepów oferujących części do samochodów. Przy wyborze hurtowni części samochodowych należy uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim są to opinie klientów. Liczą się przede wszystkim wiarygodne oceny internautów oraz ich zdanie. Wysokie oceny to jeszcze nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na zawartość komentarzy. Terminowość i solidność to główne cechy, jakimi powinni się wyróżniać specjaliści ze sklepu z częściami. O renomie firmy świadczą dodatkowo zamieszczone na stronie internetowej dyplomy i nagrody, jak również numer KRS potwierdzający autentyczność. Oprócz tego dobrze jest zapoznać się z ofertą przedsiębiorstwa. Cennik usługi oraz opłata za zamówienie i dostawę to główne kryteria, którymi trzeba się kierować. Dobre firmy zazwyczaj dają możliwość bezpłatnej wysyłki po przekroczeniu określonej kwoty zakupu. Ważny jest nie tylko szeroki asortyment, ale też jakość produktów. Jest to szczególnie istotne przy wymianie: drążków, wahaczy, sprężyn, amortyzatorów, czy tarczy i klocków tworzących układy kierownicze, zawieszenia i hamulcowe auta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze sklepu tuningowego?

Przy wyborze firmy zajmującej się profesjonalną sprzedażą części samochodowych powinno się zwracać uwagę na sposób płatności. Sklepy motoryzacyjne z reguły umożliwiają różne formy płacenia. Uczciwa firma udostępnia przy tym opcję zapłaty dopiero przy odbiorze zamówionych produktów. W razie czego nie odpowiadający oczekiwaniom towar można nie przyjąć i odmówić za niego zapłaty. Ponadto powinien dawać sposobność do śledzenia przesyłki. Szanujące się przedsiębiorstwo posiada często biuro obsługi klienta. Dzięki temu można się łatwo skontaktować telefonicznie lub skorzystać z fachowej porady na miejscu. Pracownicy takiej firmy powinni umieć pomóc dobrać dopasowane parametrami auto części. Elementy w pojazdach samochodowych wymagają regularnych wymian. Dotyczy to zarówno używanych, jak i uszkodzonych modułów. Z tego powodu opłaca się korzystać z pomocy fachowców z warsztatów.