Przewożenie żywności wymaga przede wszystkim bezpiecznego transportu produktów żywnościowych odpowiednio do ich rodzaju, zgodnie z wymaganiami sanepidu i obowiązujących przepisów. Bezpieczny transport żywności to coś więcej niż tylko przewóz paczki z punktu A do punktu B, wiedzą to doskonale pracownicy firmy transportowej Galaxy w Mysłowicach. Zobaczmy zatem, jak powinien przebiegać bezpieczny transport produktów żywnościowych?

Czas, temperatura, odpowiednie opakowanie

Podczas transportu żywności kluczową rolę w przewozie odgrywa czas. Jest to związane z krótkim okresem przydatności do spożycia niektórych rodzajów produktów. Z jednej strony chodzi o zapewnienie możliwie najkrótszego czasu dostawy, a z drugiej strony zapewnienie takich warunków transportu, aby optymalnie wykorzystać zasoby, którymi dysponuje przewoźnik, jak chociażby powierzchnia załadunkowa i bezpieczne warunki transportu.

Normy odnośnie do przewozu żywności należą do jednych z najsurowszych w całej branży transportowej. Dzieje się tak dlatego, że krótki czas przydatności to spożycia może skutkować nie tylko stratami producenta żywności, w wyniku zepsucia się towaru, ale również sporymi problemami z sanepidem w wyniku problemów zdrowotnych, które mogłyby wystąpić po spożyciu nieodpowiednio transportowanych produktów żywnościowych.

Czym przewożona może być żywność?

Pojazdy służące do transportu żywności można podzielić na pojazdy chłodnicze oraz grzewcze, przy czym pojazdy pierwszego typu to zarówno pojazdy izotermiczne, pojazdy chłodnicze, jak i tzw. lodownie. Pojazdy izotermiczne nie mają własnego systemu chłodzenia, ale jego izolowane ściany idealnie utrzymują niską temperaturę na czas transportu.

Pojazdy chłodnicze poza izolowanymi ścianami mają dodatkowy mechaniczny system chłodzenia oparty na agregatach sprężarkowych, który umożliwia transport żywności w temperaturze nawet rzędu – 20oC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zlecając transport żywności w chłodniach, należy dopilnować czy chłodnia wyposażona jest dodatkowo w system monitorujący i zapisujący temperaturę w pomieszczeniu, gdzie przechowywany na czas transportu ładunek. Lodownie od pojazdów chłodniczych różnią się tym, że mają nie tylko izolowane ściany i dach, ale również system chłodzenia umożliwiający bezpieczne przewożenie żywności zamrożonej.

Warto zaznaczyć, że kupno, bądź wynajem odpowiedniego taboru samochodowego do przewozu żywności to tylko jeden z warunków, jaki należy spełnić, chcąc zająć się transportem produktów spożywczych. Drugim istotnym warunkiem koniecznym, jaki muszą spełniać firmy transportowe, takie jak firma Galaxy w Mysłowicach specjalizująca się w transporcie żywności, jest zatwierdzenie do użytkowania pojazdu w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym. W przypadku, gdy transport żywności ma również dotyczyć mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, pojazd musi być zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. W obu przypadkach kierowca musi okazywać się aktualną książeczkę sanepidowską.

O czym jeszcze warto pamiętać, zlecając transport żywności?

Zlecając transport żywności, warto zlecić usługę transportu firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, której łatwo sprawdzimy jakość świadczonych usług transportowych. Choć za prawidłowy transport żywności odpowiada przewoźnik, to obowiązkiem zlecającego jest poinformowanie przewoźnika o szczególnych wymaganiach dotyczących ładunku (temperatura i wilgotność powietrza). To producent bowiem odpowiada za dostarczenie konsumentom żywności dobrej jakości i przydatności do spożycia.