Niewielu jest producentów samochodów, którzy fabrycznie montują instalację LPG, dlatego przeważnie zakłada się ją w samochodach z silnikami benzynowymi. Jednak taka ingerencja w działanie układu napędowego wiąże się z pewnymi formalnościami, o których trzeba pamiętać, decydując się na założenie gazu w samochodzie. Instalacja musi zostać zalegalizowana, aby można było poruszać się takim samochodem po drogach publicznych.

Gdzie i na jakich warunkach można wykonać montaż instalacji gazowej?

Przede wszystkim montaż instalacji gazowej w silniku spalinowym może być wykonany tylko i wyłącznie przez wyspecjalizowany warsztat samochodowy, posiadający świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazdy do zasilania gazowego. Świadectwo takie posiada firma Moto-Bajczyk, zajmująca się montażem i serwisem instalacji gazowych. Świadectwa wydawane są przez Ministra Transportu.

Przepisy dotyczące montażu instalacji LPG

Zasady instalowania układu zasilania LPG określone są w wydanym na podstawie Ustawy Prawo drogowe Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie to opracowane zostało na podstawie Regulaminu 67 Europejskiego Komisji Gospodarczej ONZ. Celem tych narzędzi prawnych jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników pojazdów wyposażonych w instalacje LPG, oraz bezpieczeństwa innych użytkowników dróg.

Rozporządzenie precyzuje sposób montażu instalacji, rozmieszczenie jej elementów i zabezpieczenie przed korozją i uszkodzeniami fizycznymi. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że zbiornik z gazem zwykle montowany jest w przestrzeni ładunkowej samochodu. Ze względu na właściwości gazu – jest on materiałem palnym i wybuchowym – wszystkie elementy instalacji muszą być umieszczone w odpowiednich odległościach od układu wydechowego i instalacji elektrycznych samochodu. Muszą także być tak poprowadzone, aby umożliwiać przeprowadzanie badań okresowych pojazdu. Trzeba zauważyć, że zamontowana instalacja gazowa ma wpływ na parametry pojazdu, na przykład na jego masę i wynikający z niej nacisk na osie i na koła.

Przepisy dotyczące użytkowników pojazdów z instalacją LPG

Po zainstalowaniu systemu gazowego musi on zostać zgłoszony i zarejestrowany przez odpowiedni wydział komunikacji starostwa lub urzędu miasta. Aby tego dokonać konieczne jest posiadanie wymaganych dokumentów dotyczących montażu instalacji gazowej oraz dotrzymanie terminów. Dokumenty, które otrzymujemy od zakładu, który dokonał montażu to przede wszystkim: kopia świadectwa homologacji sposobu montażu oraz certyfikat na zbiornik gazowy. Konieczny jest też rachunek lub faktura za wykonanie montażu instalacji. Odbierając dokumenty warto sprawdzić, czy numery ze zbiornika zgadzają się z tymi na certyfikacie oraz inne dane.

Legalizacji należy dokonać w ciągu trzydziestu dni od daty montażu instalacji. Zgłaszając się w wydziale komunikacji, powinniśmy mieć przy sobie, oprócz wyżej wymienionych dokumentów także dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu jeśli taka została wydana, oraz swój dowód tożsamości. Wydział komunikacji dokonuje adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o montażu instalacji gazowej i tym wpisem zostaje ona zalegalizowana