Instalacje gazowe w samochodach są czymś powszechnym. Wielu kierowców decyduje się na ich założenie, ponieważ umożliwiają one na zmniejszenie kosztów dotyczących spalania samochodów. Często nawet można spotkać kierowców, którzy poszukują auto tylko z instalacją gazową. W dzisiejszych czasach korzystamy z wielu rodzajów samochodowych instalacji gazowych, które różnią się od siebie nie tylko ceną.

Rodzaje popularnych instalacji gazowych

Na rynku można znaleźć samochody, które posiadają rozmaite rodzaje instalacji gazowych. Jednym z najstarszych typów jest instalacja mieszalnikowa (III generacji). Stosuje się ją w samochodach, które mają zasilanie gaźnikowe lub poprzez wtrysk jednopunktowy. Ta instalacja LPG jest tania i łatwo ją zamontować w aucie, jednakże posiadać auta z tym rodzajem instalacji musi zaakceptować jej zły wpływ na pracę silnika. Instalacja mieszalnikowa przyczynia się do pogorszenia osiągów silnika, a także zwiększa spalanie. Poza tym trudno jest ją wyregulować. Tę instalację gazową już coraz rzadziej można spotkać na drogach.

Znacznie częściej możemy zetknąć się z autami posiadającymi inny typ instalacji LPG. Mowa oczywiście o instalacji wtryskowej (IV generacji). Ten rodzaj instalacji dostosowany jest do silników z wtryskiem paliwa pośrednim, sekwencyjnym i wielopunktowym. Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianej instalacji, instalacja wtryskowa również spala więcej gazu niż bez niej auto spalałoby benzyny. Jednakże różnica nie jest aż tak duża, a kierowca posiadający auto z taką instalacją nie odczuwa jej obecności, bowiem gaz nie strzela, a sama instalacja nie ma żadnego wpływu na osiągi silnika.

Najnowszym, a zarazem najdroższym typem instalacji LPG jest instalacja do samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa (V generacji). Ten rodzaj instalacji gazowej można zastosować w samochodach z takimi silnikami, do których wcześniej nie było możliwości podłączenia instalacji LPG. Jednak decydując się na jej założenie musimy liczyć się z wysokim kosztem montażu.

Koszty instalacji gazowej – od czego zależą?

Wpływ na koszty związane z zamontowaniem instalacji gazowej w samochodzie ma wiele czynników. Przede wszystkim duże znaczenie w tej kwestii ma konstrukcja silnika, renoma producenta danej instalacji gazowej, a także warsztat samochodowy, który będzie zajmować się montażem instalacji. Jedną z firm, która oferuje montaż instalacji gazowej jest Moto-Bajczyk S.C. Montaż Samochodowych Instalacji Gazowych.

Najprostsza samochodowa instalacja gazowa do przeciętnego samochodu, czyli z sekwencyjnym, pośrednim wtryskiem LPG do czterocylindrowego, wolnossącego silnika może wiązać się z kosztem około 3000 zł. Koszty związane z założeniem instalacji gazowej będą wyższe w przypadku samochodów z silnikiem turbodoładowanym, ponieważ w takiej sytuacji konieczny jest zakup zaawansowanego parownika. Jego zadaniem jest nadążanie za parametrami, które szybko ulegają zmianie w układzie dolotowym, a także wtryskiwaczami.

Natomiast w silnikach charakteryzujących się delikatną głowicą lub brakiem hydrauliki zaworowej, niezbędny okaże się montaż systemu lubryfikacji gniazd zaworowych. Poza tym koszty montażu instalacji gazowej rosną wraz z liczbą cylindrów.

Instalacja LPG może dać nam wiele korzyści w postaci zmniejszenia kosztów spalania, jednakże powinniśmy wcześniej zorientować się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne.