Jak bezpiecznie importować samochody z zagranicy?

Materiał partnera
2019-12-10

Import samochodów z zagranicy to pomysł na niezwykle opłacalny biznes. Wszystko powinno jednak przebiegać zgodnie z prawem, aby działalność funkcjonowała w pełni legalnie. Ważne jest, aby przywiezienie aut do Polski było nie tylko tanie, ale także w stu procentach bezpieczne. W jaki sposób regularnie sprowadzać samochody z zagranicy, aby zarabiać na ich sprzedaży?

Oferty i zakup

Najważniejsze jest oczywiście znalezienie korzystnych ofert. Najczęściej sprowadza się samochody z zachodu – z Niemiec lub Francji. Nie tylko są one w dobrym stanie, ale też cały proces nie wymaga załatwiania wielu formalności. Unia Europejska umożliwia sprowadzanie samochodów z jednego państwa członkowskiego do innego, bez pliku zbędnych dokumentów. Po znalezieniu oferty warto obejrzeć samochody na własne oczy. Jeśli nie ma się zaufanej osoby za granicą, trzeba niestety pojechać samodzielnie. Nie warto wierzyć na słowo, gdyż często sprzedawcy są nierzetelni i zrobią wszystko, aby sprzedać pojazd. Po obejrzeniu auta i podliczeniu kosztów można zdecydować się na kupno. Trzeba pamiętać również o tym, aby dokładnie przeczytać treść umowy i sprawdzić kompletność dokumentów dołączonych do danego pojazdu. Pomimo różnic językowych, umowa powinna być klarowna dla obu stron. Nigdy nie powinno się podpisywać żadnych dokumentów w ciemno.

Firma transportowa

Finalizacja transakcji to jednak dopiero połowa sukcesu. Ważne jest to, w jaki sposób samochody zostaną sprowadzone do Polski. W przypadku jednego lub tylko kilku aut można przyjechać samodzielnie i poprosić bliskich o pomoc. Niestety, chcąc handlować samochodami, często przyjdzie Ci sprowadzenie więcej niż paru pojazdów. Warto znaleźć firmę, która oferuje międzynarodowy transport na lawecie, mieszczącej nawet do 10 samochodów na raz. Przykładem może być firma BiK, której główna siedziba znajduje się w Aleksandrowie Łódzkim.

O czym jeszcze pamiętać?

Formalność do załatwienia na terenie kraju, z którego pochodzi samochód, zależą od indywidualnych przepisów prawnych danych państw. Po przywiezieniu pojazdów do Polski należy pamiętać o opłaceniu podatku oraz przetłumaczeniu kompletu dokumentów na język polski. Sprowadzanie samochodów z zagranicy nie jest trudne, jednak trzeba być czujnym i zawsze kontrolować stan kupowanych pojazdów oraz dokładnie obliczać opłacalność. Warto nawiązać dłuższą współpracę z jedną wybraną firmą transportową, aby korzystać z usług tego samego przedsiębiorstwa wielokrotnie. Jest to o wiele łatwiejsze niż ciągłe dogadywanie się z nowymi przedstawicielami firm.

Opracowanie artykułu:

B i K Beata Duda

ul. Wojskiego 6, 95-070 Aleksandrów Łódzki łódzkie
e-mail
www