Transport specjalistyczny to nie tylko przewóz przedmiotów wielogabarytowych, to również przewóz rzeczy, towarów nietypowych. Możemy do nich zaliczyć sprzęt elektroniczny biurowy, kasy pancerne i sejfy czy też instrumenty muzyczne. Zobaczmy w jaki sposób bezpiecznie przewieźć elektroniczny sprzęt biurowy? Jak zabezpieczyć nowoczesne maszyny drukująco skanujące na czas podróży?

Przygotowania do przeprowadzki firmy

W przypadku np. zmiany siedziby firmy, niejednokrotnie potrzebne jest przewiezienie nie tylko podręcznych sprzętów elektronicznych, które można załadować bez problemu do auta osobowego. Często na wyposażeniu firm są do przewiezienia różnego rodzaju wielkogabarytowe kombajny drukujące, specjalistyczne maszyny produkcyjne sterowane elektronicznie. Oczywiście, najłatwiej jest powiedzieć, że przewieźć je pod nowy adres powinno się dokładnie tak, jak przyjechały z fabryki. Problem polega jednak na tym, że żadna firma nie przechowuje wielkogabarytowych kartonów, palet, zabezpieczeń maszyn na czas transportu – na wszelki wypadek. Zwykle w takich wypadkach potrzebna jest pomoc firmy przewozowej.

Jakie są warunki przewozu sprzętu elektronicznego?

W przypadku ładunków kruchych, a do takich należy sprzęt elektroniczny i wszelkie urządzenia z branży high - tech istnieje szereg reguł i wytycznych, którymi powinni się kierować firmy przewozowe. Mają one na celu nie dopuścić do uszkodzenia delikatnych części sprzętu, wywołanymi drganiami, wstrząsami na jakie siłą rzeczy narażony jest towar w trakcie nie tylko samego transportu, ale również załadunku i rozładunku. Przykładem firmy doświadczonej w przewozach specjalistycznych jest firma Spec-Trans Waldemar Stańczak.

W przypadku transportu przedmiotów wartościowych oraz kruchych, takich jak sprzęt high - tech powinny być zabezpieczone w podwójny sposób. Chodzi o zachowanie wewnętrznych i zewnętrznych środków bezpieczeństwa.

Wewnętrzne i zewnętrzne środku bezpieczeństwa

Wewnętrzne środki bezpieczeństwa to wszelkiego rodzaju stosowane i akcesoria i przedmioty, które mają za zadanie zwiększać bezpieczeństwo przenoszenia i transportu sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych, czy też wrażliwego na wstrząsy elektronicznego parku maszynowego. Do pudeł ze sprzętem wraz z produktem wkłada się różnego rodzaju stabilizatory z pianki, wypełnienia, które szczelnie przylegają do produktu i ścianek kartonu, zapobiegając jego przesuwaniu się. W przypadku niektórych sprzętów RTV, urządzeń biurowych stosuje się w tym celu również folię bąbelkową, wielowarstwowe opakowania z papieru, kulki polimerowe. Wewnętrzne zapewnienie ochrony przewożonego produktu należy do producenta sprzętu lub zamawiającego usługę transportu maszyn high - tech, ale nierzadko w przypadku przewozu urządzeń kruchych firmy transportowe pomagają w odpowiednim zabezpieczeniu ładunku pod każdym względem.

Głównym zadaniem firm przewożących np. elektroniczne urządzenia biurowe jest zapewnienie zewnętrznych środków bezpieczeństwa. Do czynności, za które odpowiada przewoźnik zalicza się stosowanie poszycia ze sklejki lub desek, mocowanie ładunku na palecie przy pomocy folii stretch (paletowanie), blokada z użyciem odpowiednich uchwytów i pasków itp. czynności zapobiegające uszkodzeniom na czas transportu. Urządzenia high – tech zaleca się pakować w kartony z tektury gładkiej lub falistej, w worki z włókniny, wielowarstwowe opakowania z papieru czy też sztywne opakowania z tworzyw sztucznych.