Turbosprężarka to bardzo ważna część, która występuje między innymi w silnikach samochodów osobowych. Stan silnika jest zależny w dużej mierze właśnie od niej, dlatego nawet niewielka usterka może prowadzić do całkowitego zepsucia się auta. Przed czym powinieneś chronić turbosprężarkę i kiedy najlepiej udać się do serwisu, aby silnik samochodowy mógł służyć przez wiele lat?

Co najczęściej szkodzi?

Największym wrogiem turbosprężarki wcale nie jest jej nadmierna eksploatacja, co często mówią właściciele starych aut. Nawet turbina w nowym samochodzie może ulec zniszczeniu. Szczególnie niebezpieczne są różnego rodzaju zanieczyszczenia, które nie zostaną wyłapane przez filtry i przedostaną się do jej wnętrza. Żeby zapobiegać uszkodzeniu, ważne jest nie tylko systematyczne zlecanie regeneracji turbosprężarki, ale także regularna wymiana oleju. Szkodzi zarówno stary olej (który nie zapewnia już tak dobrego smarowania), jak i ten słabej jakości. Do silnika zawsze stosuje się preparaty zalecane przez jego producenta.

Kiedy do serwisu?

Do serwisu należy udać się od razu, kiedy tylko zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy. Niestety, wielu właścicieli pojazdów bagatelizuje drobne usterki, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych awarii. Dotyczy to nie tylko turbosprężarki, ale też innych elementów samochodu. Zarówno naprawą, jak i rutynową konserwacją turbosprężarek zajmuje się między innymi firma Turbolux. Siedziba serwisu znajduje się w miejscowości Borowa na terenie województwa podkarpackiego. Zlecanie regeneracji turbosprężarki dobrej firmie to nie tylko gwarancja sprawnego silnika, ale również bezpieczeństwo finansowe – można mieć pewność, że nie zostanie się oszukanym.

Na czym polega regeneracja?

Regeneracja turbosprężarek to zespół czynności, których głównym zadaniem jest wydłużenie żywotności tego elementu:

  1. Diagnostyka – na samym początku mechanik ocenia, czy turbina wymaga regeneracji.
  2. Czyszczenie – cały element jest dokładnie czyszczony, aby nie pozostały w nim żadne zanieczyszczenia.
  3. Kontrola stanu – po oczyszczeniu można dokładnie ocenić stan wszystkich części.
  4. Wymiana części – w razie konieczności, uszkodzone części należy wymienić (np. uszczelki lub łożyska).
  5. Test – zanim auto zostanie oddane właścicielowi, przedstawiciele serwisu dokładnie sprawdzają, czy wszystko działa poprawnie.

Proces ten pozwoli przywrócić prawidłową pracę silnika i nie tylko wydłuży żywotność turbiny, ale także wszystkich części, na których funkcjonowanie może wpływać. Trudno jest jednoznacznie określić, jak często powinno się wykonywać regenerację turbosprężarki. Wszystko zależy od sposobu użytkowania auta oraz jakości oleju.