Haki holownicze instalowane są nie tylko w większych pojazdach, ale także w autach dostawczych i osobowych do 3,5 tony. Zawsze muszą one być idealnie dobrane do danego typu i modelu auta, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i też estetycznym. Nigdy zatem nie należy zamawiać haków przez Internet od niesprawdzonych podmiotów, a następnie samemu je montować. Takie działanie wykona dla Ciebie profesjonalny punkt, taki jak firma Profistal!

Postaw na sprawdzonych producentów europejskich

Wysokiej jakości haki holownicze o sprawdzonej renomie produkuje wiele firm europejskich, w tym polskich. Spełniają one przy tym nie tylko normy techniczne polskie (PN) oraz europejskie (EN), ale także bardzo restrykcyjne niemieckie (DIN). Zawsze zatem poszukuj takich dostawców i producentów, których produkty wykonywane są w nowoczesnych procesach produkcyjnych, wykorzystując najtrwalsze materiały. Haki przy tym przechodzą wiele testów laboratoryjnych, zakładowych i drogowych, aby zapewnić 100% bezpieczność ich użytkowania. Wiele firm, w tym przedsiębiorstwo Profistal oferuje przy tym wyroby bardzo żywotne, których nie trzeba często serwisować, czy konserwować. Pamiętaj jednak o ich okresowych przeglądach, zwłaszcza jeśli często podczepiane są pod nie ciężkie oraz lekkie przyczepy…

Przykładowe konstrukcje haków holowniczych

Na rynku można spotkać obecnie wiele rodzajów haków, które różnią się przeznaczeniem, siłą uciągu, budową, a także sposobem montażu. Zawsze jednak muszą one posiadać stosowane certyfikaty oraz atesty. Przed zakupem zawsze zwracaj na nie uwagę. Istotne są także takie parametry techniczne, jak dopuszczalny uciąg maksymalny, dopuszczalny nacisk, wartość D (siła jaka oddziałuje między pojazdem ciągnącym a holowanym), oraz oczywiście masa własna. Przykładowymi konstrukcjami haków holowniczych, są zaś haki wpinane automatycznie, haki odkręcane na śruby, haki chowane za zderzak, specjalne zaczepy holownicze, haki półautomatyczne, a także haki specjalne i tzw. trudne dla aut ciężarowych, skrzyniowych i z windami. Takie konstrukcje mogą mieć bardzo nietypowe kształty i systemy mocowania.

Jeśli chodzi zaś o budowę standardowego haka, jego podstawowym elementem konstrukcyjnym jest korpus, w skład którego wchodzą: belka główna, wsporniki mocujące oraz uchwyty kuli. Oczywiście całość zwieńcza określonych rozmiarów odkręcana lub monolityczna kula. Najwyższe jakościowo są przy tym te cynkowane oraz malowane proszkowo. Kule mogą być demontowane za pomocą śrub, kluczyka, lub dźwigni.

Montaż haków holowniczych

Montaż haków holowniczych to zadanie dla specjalistów. Mowa nie o zwykłych warsztatach samochodowych, ale o punktach montażowych i sprzedażowych, które posiadają nowoczesne narzędzia oraz stosują odpowiednie metodologie pracy. Przykładem jest firma Profistal, która świadczy pełne doradztwo i profesjonalny montaż wraz z dopasowaniem, nawet jeśli chodzi o auta z zabudową techniczną (pojazdy dla osób niepełnosprawnych, pojazdy specjalne, wózki widłowe itp.). To właśnie z takimi podmiotami warto współpracować zwłaszcza, że haki holownicze podlegają obligatoryjnemu badaniu technicznemu w stacji kontroli pojazdów. To ona ostatecznie określa prawidłowość procesu montażowego, co umożliwia uzyskanie wpisu do dowodu rejestracji pojazdu. Taki uzyskać można we właściwym dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Jeśli zatem sam zamontujesz hak i nie stawisz się do SKP i WK, narazisz się na poważne konsekwencje prawne i finansowe przy policyjnym zatrzymaniu… 

Nie tylko haki

Wspomniana już wcześniej firma Profistal oferuje nie tylko sprzedaż i montaż haków holowniczych, ale także szeroki wybór innych usług w tym: sprzedaż części i akcesoriów do przyczep, bagażniki na haki holownicze, oświetlenie do przyczep, a także zamknięcia burty. Oferowane przez firmę produkty są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.