Turbosprężarka to ważna część samochodu, która poprzez przekazanie sprężonego powietrza do silnika zwiększa moc pojazdu. Jej rolą jest także usprawnienie działania auta poprzez zmniejszenie spalania paliwa i ograniczenie emisji szkodliwych gazów. Jak w przypadku każdego elementu, również turbosprężarka może ulec awarii. To natomiast przyczynia się do uszkodzeń silnika. Aby uniknąć poważnych problemów, warto wykonać regenerację tego podzespołu.

Awaria turbosprężarki – jak ją rozpoznać?

Zazwyczaj turbosprężarka psuje się na skutek naturalnej eksploatacji. Zdarza się jednak, że przyczynia się do tego niepoprawna jazda kierowcy. Ponadto usterce mogą ulec różne elementy turbosprężarki. Ale niezależnie od przyczyny awarii, warto znać najbardziej charakterystyczne objawy świadczące o nieprawidłowej pracy tej części. Jednym z pierwszych symptomów może być spadek mocy silnika, sprawiający, że auto będzie wolniej przyspieszać. O ile ten objaw nie zawsze zostanie zauważony, tak głośne gwizdy i inne niecodzienne dźwięki dochodzące z silnika, z pewnością zwrócą uwagę. Kolejnym typowym symptomem jest spore zadymienie spalin wydostających się z wydechu.

Na czym polega regeneracja części?

Chociaż mogłoby się wydawać, że wymiana zepsutej części to najlepsze rozwiązanie, nie zawsze jest to prawdą. To z pewnością rozwiązanie najwygodniejsze, ale nie najbardziej opłacalne. Otóż nowe części pochodzące od oficjalnych producentów są bardzo drogie, natomiast tańsze zamienniki często okazują się być słabej jakości. Na szczęście pozostaje rozwiązanie w postaci regeneracji zużytych podzespołów. Regeneracja części samochodowych to nic innego, jak przywrócenie ich do stanu fabrycznego. Efekt ten uzyskuje się poprzez wymianę zepsutych elementów lub ich obróbkę w celu odtworzenia pierwotnych kształtów. Taki rodzaj naprawy można zastosować praktycznie do każdego podzespołu i właśnie dlatego regeneracja turbosprężarki to korzystna alternatywa.

Regeneracja turbosprężarki krok po kroku

Aby przeprowadzić regenerację turbosprężarki, w pierwszej kolejności należy ją wymontować – to najprostszy z etapów. Później konieczny jest prawidłowy demontaż wszystkich elementów. Następnie części są oczyszczane i dokładne sprawdzane pod kątem uszkodzeń. Elementy zniszczone są poddawane regeneracji lub jeśli to konieczne wymianie, po czym turbosprężarka zostaje złożona w całość i zamontowana w pojeździe. Chcąc mieć pewność, że regeneracja zostanie wykonana prawidłowo najlepiej wybierać sprawdzone serwisy takie jak Diesel Expert. Wysokiej jakości części w połączeniu z usługami wykonywanymi przez kompetentnych mechaników zagwarantują sprawność turbosprężarki na długie czas.