Przewoźnik, który chce zorganizować transport swoich towarów do krajów Unii Europejskiej stoi przed wieloma wyzwaniami. Nie tylko musi dysponować odpowiednim zapleczem logistycznym, ale także mieć pewną wiedzę i ekipę sprawdzonych kierowców, doskonale prowadzących pojazd w każdych warunkach drogowych. Realizując daną usługę, powinien tak zaplanować trasę, by bezpiecznie i na czas dostarczyć ładunek do miejsca docelowego.

Co to jest spedycja i dlaczego jest tak ważna?

W transporcie bardzo ważną rolę odgrywa spedycja. Obejmuje ona wszelkie czynności, które pozwolą zorganizować sprawny i bezpieczny transport międzynarodowy ładunków od nadawcy do odbiorcy. Spedytor musi tak zaplanować przewóz towarów, by realizacja danego zlecenia w pełni odpowiadała wymaganiom i potrzebom danego klienta. Do czynności spedycyjnych zaliczamy między innymi:

  • dopasowanie odpowiedniego środka transportu,

  • przygotowanie dokumentacji,

  • wybór optymalnej trasy,

  • nadzór nad jakością transportu,

  • optymalizację kosztów,

  • informowanie klienta o aktualnym położeniu towaru.

Jakie ładunki najczęściej przewozi się do krajów Unii Europejskiej?

Wśród towarów dostarczanych do krajów Unii Europejskiej znajduje się zarówno przewóz ładunków ponadgabarytowych, jak i drobnicowych. Np. transport do Niemiec, w którym specjalizuje się firma transportowo-spedycyjna GIDPOL obejmuje w znacznej mierze materiały budowlane, co jednak nie oznacza wcale, że naszym zachodnim sąsiadom nie dostarczamy innych ładunków. Do Niemiec trafiają także między innymi: meble, okna, blacha czy artykuły spożywcze. Transport drogowy do krajów unijnych obejmuje również: przewóz sprzętu AGD i RTV, narzędzia, maszyny oraz ich podzespoły. Dużym zainteresowaniem cieszą się także pojazdy samochodowe.

Transport międzynarodowy – krótkie podsumowanie

Transport międzynarodowy to dziedzina gospodarki, która stale się rozwija. Sprawne i bezpieczne przemieszczanie ładunków z punktu A do punktu B jest złożonym procesem, którego nie da się przeprowadzić bez wcześniejszego planu działania. Ciągły wzrost globalnej ekspansji towarów stawia przed firmami transportowymi coraz to nowe wyzwania. Największe z nich to: przestrzeganie czasu tranzytu, konsolidacja różnych towarów oraz częste zmiany w przepisach prawa. Do tego dochodzi wybór odpowiedniego środka transportu. Takiego, który umożliwi bezpieczny przewóz charakteryzujących się dużą wagą i niestandardowymi wymiarami ładunków ponadnormatywnych, a także również niezwykle wymagających towarów drobnicowych