Opony to element, który bardzo szybko może ulec zużyciu, szczególnie w przypadku samochodów dostawczych. Ich największym problemem jest nie tylko duże obciążenie, ale także wyjątkowo dalekie trasy po niezbyt dobrych drogach. Na co należy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego zużycia się opon i poważnej awarii kół w samochodach dostawczych?

 

Właściwa eksploatacja

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na stan opon, jest ich prawidłowa eksploatacja. Mają na nią wpływ takie czynniki jak:

  •     Obciążenie – samochody dostawcze przewożą ciężkie towary. Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać maksymalnej masy ładunku.
  •     Jakość dróg – stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie tras, obejmujących dobre autostrady i drogi ekspresowe.
  •     Sposób jazdy – a w największym stopniu hamowanie. Zbyt gwałtowne znacznie ściera opony. Niebezpieczne jest również niekontrolowane najeżdżanie na krawężniki i inne wystające elementy.

Podczas naturalnego użytkowania samochodów dostawczych należy również pamiętać o regularnej zmianie opon z letnich na zimowe i na odwrót. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu ich zużyciu w niewłaściwych warunkach.

Regularna kontrola

Przed każdym wyruszeniem w dalszą trasę opony powinny być skontrolowane. Ciśnienie można sprawdzić samodzielnie – w dzisiejszych czasach na niemal każdej stacji benzynowej. Jeżdżenie autem dostawczym z niewłaściwym poziomem powietrza w kołach może doprowadzić do ich uszkodzenia. Szkodliwe jest nie tylko zbyt niskie ciśnienie, ale także za wysokie. Ogromne znaczenie ma także wiek opon, a dokładniej – wysokość bieżnika i ich ogólne zużycie. Guma sama w sobie może też tracić na jakości po wielu latach użytkowania. Najczęściej okres naturalnej eksploatacji opon w samochodach dostawczych wynosi 6-8 lat.

Profesjonalny serwis

Oprócz rutynowych kontroli, niezwykle istotne jest szybkie działanie w razie pojawienia się usterek. Wszelkie uszkodzenia i awarie powinny być eliminowane przed doświadczonego wulkanizatora, na przykład firmę PS Power, która zajmuje się wulkanizacją w dziedzinie samochodów osobowych oraz dostawczych. Siedziba warsztatu znajduje się w Łodzi. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do uszkodzenia kół oraz całkowitego zniszczenia opon, co narazi właściciela pojazdu na niepotrzebne straty finansowe. Niestety, wiele osób udaje się do mechanika lub wulkanizatora dopiero wtedy, kiedy problem uniemożliwia lub utrudnia bezpieczną jazdę. W takich sytuacjach zwykle zaleca się całkowitą zmianę ogumienia.