Dobór odpowiedniego lakieru do pomalowania auta może sprawiać duże kłopoty. Odczytanie kodu koloru z tabliczki i wybranie preparatu z określonym oznaczeniem to nie wszystko. Sprasowanie nowego elementu z pozostałą powłoką może być trudne. Wpływa na to jakość prac lakierniczych, wiek pojazdu i wiele innych czynników. Dowiedz się, jak dobrać kolor lakieru samochodowego do auta i uzyskać efekt, który sprawi Ci ogromną satysfakcję.

Kod koloru umieszczony na tabliczce

Lakiernictwo samochodowe wymaga, żeby przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań znaleźć tabliczkę znamionową. To na niej znajduje się fabryczne oznaczenie koloru lakieru. Najczęściej jest ona ukryta w kabinie bądź pod maską samochodu.

Samochody pokryte lakierami metalizowanymi lub perłowymi

Duże trudności w dobraniu lakieru pojawiają się w przypadku samochodów pokrytych lakierami metalizowanymi lub perłowymi. Należy pamiętać, by długich rys nie naprawiać miejscowo. Ważna jest także grubość lakieru. W tym przypadku lepiej nie dobierać lakieru samodzielnie. W celu uniknięcia strat koniecznie trzeba udać się do specjalisty, który właściwie dobierze lakier z mieszalni i poprowadzi cały proces naprawy.

Lakier do naprawy aut metalizowanych musi wyglądać tak samo niezależnie od kąta patrzenia. Ponadto powłoka powinna równomiernie odbijać promienie słoneczne. Ważne jest też zachowanie równomiernej grubości. Istotne jest także, by lakier był pozbawiony widocznej linii odcięcia od starszych warstw.

Odczytałem kod koloru z tablicy i co dalej?

Po odczytaniu kodu koloru z tablicy należy udać się do mieszalni lakieru. Specjaliści przygotują tam mieszankę lakieru dostosowaną do wieku samochodu. Dzięki temu uniknie się licznych poprawek lakierniczych – informuje specjalista reprezentujący firmę Auto-Market Stempniewski, która realizuje usługi napraw samochodów w zakresie mechaniki, blacharstwa, a także lakiernictwa.

Kolejny ważny krok to cieniowanie. Działanie to pozwala uniknąć widocznych różnic między elementami karoserii a powierzchnią sąsiadującą, na którą nie będzie nakładana nowa warstwa preparatu. Warto podkreślić, że brak cieniowania wpływa niekorzystnie na estetykę samochodu.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas cieniowania?

Najważniejszym elementem jest stan natryskiwanej żywicy. Nie może być ona przesuszona. Pracy nie należy także wykonywać pod zbyt dużym ciśnieniem. Pamiętać trzeba także o dokładnym odkurzeniu powierzchni szmatką antystatyczną.