Mówi się, że szukanie tanich noclegów to sztuka. Wydaje się jednak, że jest to po prostu dobra praktyka. Czas, który poświęcimy na to zajęcie, z pewnością nam się zwróci. Świat jest coraz mniejszy i bardziej dostępny, bo na jego zobaczenie może sobie pozwolić coraz więcej osób. Czym się kierować podczas szukania noclegu? Sprawdziliśmy.

Tanio, to znaczy ile?

To określenie w każdym kraju na świecie może oznaczać coś innego. Warto o tym pamiętać. Tanie noclegi w Tajlandii będą się różniły od tanich noclegów w Nowej Zelandii, a te od tanich noclegów w Rosji. Oczywiście zawsze można znaleźć jakieś punkty wspólne, ale dużo zależy od miejsca, do którego się wybieramy. Na początku warto się więc zorientować w przykładowych cenach, jakie obowiązują w danym regionie czy mieście. Dzięki temu będziemy wiedzieli, od czego zacząć. Warto też ustalić, na czym nam zależy. Wystarczy nam miejsce do rozłożenia karimaty i śpiwora czy może chcemy mieć dostęp do prywatnej łazienki? Aneks kuchenny jest nam niezbędny? Całodobowa recepcja? Dogodna lokalizacja? To wszystko ma znaczenie.

Gdzie szukać?

Jeśli zależy nam na posiadaniu wsparcia w formie infolinii, na którą można zadzwonić, kiedy np. okazuje się, że o naszej rezerwacji w hotelu nikt nic nie wie, warto postawić na Booking lub inne większe portale rezerwacyjne. I szukać mądrze. Dobrze jest użyć filtrów do zaznaczenia najważniejszych opcji, na których nam zależy oraz zwrócić uwagę na opinie innych gości. Te miejsca, których średnia ocen wynosi ponad 7, powinny być znośne, a te ze średnią w granicach 8-8,5 całkiem niezłe. Wszystko ponadto powinno spełnić nasze oczekiwania w więcej niż zadowalającym stopniu. Czasem opłaca się skontaktować bezpośrednio z danym hotelem. Od każdej rezerwacji płaci on Bookingowi dość wysoką prowizję, więc warto upewnić się, że podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej obiekt nie zaproponuje nam lepszej ceny.

Niezłym pomysłem jest też skorzystanie z jakiejś popularnej porównywarki cen. Dzięki niej upewnimy się, że wybieramy ten portal, na którym nasz pokój jest najtańszy. Jeśli zależy nam na miejscu w typie mieszkania, można też skorzystać z Airbnb.

A może motel?

Przy poszukiwaniach opłaca się wziąć pod uwagę stacje benzynowe. To dla części osób może brzmieć mało zachęcająco, ale jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich podróżujących autem. Potwierdza to przedstawiciel firmy Granaccy sp. j., która prowadzi stację paliw. Zauważa on, że takie miejsca są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla zmotoryzowanych. Można się tam nie tylko tanio przespać i dobrze zjeść, bo restauracja czy bar przy stacji paliw znajduje się prawie zawsze, ale też zadbać o swoje auto przed dalszą podróżą, np. zatankować, sprawdzić stan opon, a nawet skorzystać z serwisu. A wszystko to w jednym miejscu. Co więcej, to rozwiązanie jest praktykowane na całym świecie.

Pokoje do wynajęcia, motele, hostele, a nawet couchsurfing to tylko niektóre z możliwości poszukiwania tanich noclegów. Przejrzenie wszystkich zajmuje trochę czasu, ale nasz portfel nam za to podziękuje.