Transport jest specyficznymi usługami, których wykonanie wiąże się z przestrzeganiem rozmaitych przepisów. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli mamy do czynienia z transportem ponadgabarytowym. Aby możliwe było zrealizowanie takiego transportu, konieczne jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń, a do tego potrzebne są pojazdy przeznaczone do przewożenia dużych i ciężkich towarów. Kluczową rolę w transporcie ponadgabarytowym odgrywa pilot. Kiedy pilotaż w transporcie jest konieczny i jakie są prawa i obowiązki pilota?

Pilotaż transportu ponadgabarytowego – kiedy jest wymagany?

Pilotowanie transportu to czynności drogowe, które wykonywane są przez pilota. W tym celu wykorzystywany jest specjalistyczny pojazd służący do pilotażu. Działania te mają na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas przewożenia ładunków o charakterystyce przekraczającej standardowe gabaryty lub są niebezpieczne bądź transportowane są w kolumnie. Pilot ma za zadanie nie tylko ochronę ładunków, lecz również zminimalizowanie ewentualnych ryzyk i utrudnień.

Pilotowanie transportu ponadgabarytowego jest niezbędne w określonych warunkach. Zgodnie z wytycznymi podanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedsiębiorstwa transportowe muszą skorzystać z usług pilota, gdy długość pojazdu transportowego przekracza 23 metry, szerokość wynosi ponad 3,2 metra, a wysokość to ponad 4,5 metra. W takich przypadkach uwzględnia się również tonaż. Pilot transportowy niezbędny jest, gdy masa całkowita składu to minimum 60 ton. W takich sytuacjach wymagana jest obecność jednego pojazdu przystosowanego do pracy z pilotem. Z kolei, gdy przewożony towar ponadgabarytowy wymusza wykorzystanie pojazdu o długości przekraczającej 30 metrów, szerokości ponad 3,6 metra i wysokości przynajmniej 4,7 metra, a jego masa całkowita przekracza 80 ton, wówczas konieczne jest wynajęcie dwóch pilotów. Wtedy jeden z nich prowadzi pojazd, a drugi jedzie za eskortowanym transportem.

Jakie są prawa i obowiązku pilota transportu?

W trakcie pilotowania ponadgabarytowego transportu pilot może wydawać polecenia lub inne sygnały innym uczestnikom ruchu drogowego, a także osobom znajdującym się na drodze. Piloci mają też swoje obowiązki. Do nich zalicza się kierowanie ruchem w niezbędnym zakresie i bezpośrednie nadzorowanie nad pilotowanym pojazdem. Zadaniem pilota jest również zagwarantowanie odpowiedniej organizacji przejazdu tak, aby odbywał się on zgodnie z przepisami ruchu drogowego i prawa. W niebezpiecznych sytuacjach pilot ma obowiązek wstrzymać transport.

Pilotowanie transportów ponadgabarytowych nie należy do łatwych zadań, dlatego w tym celu najczęściej korzysta się z usług doświadczonych i wykwalifikowanych pilotów. Takich znajdziemy w firmie AGA-TRANS z Julkowa w województwie lubelskim. Z pomocą doświadczonych fachowców w tej branży, każdy transport ponadnormatywny powinien zostać zrealizowany w wyznaczonym terminie i bez większych kłopotów.