Silniki montowane w samochodach ciężarowych każdego dnia poddawane są ogromnym obciążeniom, co oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się awarii. Ewentualna konieczność wymiany jednostki napędowej wiąże się niestety z bardzo odczuwalnymi nawet dla dużych przedsiębiorstw kosztami. Okazuje się jednak, że wielu problematycznych sytuacji można uniknąć, zwracając uwagę na właściwą eksploatację. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak zadbać o silnik?


Silniki Diesla znajdujące się na wyposażeniu ciężarówek, choć wyraźnie większe i znacznie bardziej skomplikowane niż te, które montowane są w samochodach osobowych, wymagają podobnego podejścia w zakresie odpowiedniego użytkowania. Awaryjność w ogromnej mierze uzależniona jest od stylu jazdy samego kierowcy. Mowa tutaj przede wszystkim o konieczności utrzymywania właściwych obrotów podczas długich tras oraz o umiejętności postępowania z silnikiem, który jeszcze nie zdążył się rozgrzać.

W sytuacjach, w których kwestia temperatury jest notorycznie bagatelizowana, z czasem pojawiają się usterki napędu rozrządu oraz innych komponentów odpowiedzialnych m.in. za dystrybucję oleju. Aby silnik mógł pracować wydajnie i ekonomiczne, zadbać trzeba także o wysokiej jakości paliwo. W przeciwnym razie różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne i stałe raczej prędzej niż później przyczynią się do zniszczenia układu paliwowego. Kluczem do sukcesu staje się w tym przypadku regularny oraz rzetelny serwis polegający na wymianie samego oleju czy też filtrów. Co jednak zrobić, kiedy do awarii już dojdzie?

Gdzie naprawić silnik?


Awarie silników wysokoprężnych stosunkowo rzadko bywają spektakularne i natychmiastowe. Znacznie częściej kierowcy mogą zetknąć się z dość charakterystyczny objawami. Mowa tutaj o znacznie głośniejszej pracy jednostki napędowej, wyraźnie większym zużyciu paliwa czy też o niewytłumaczalnym spadku osiągów. Choć czynniki te nie zawsze muszą świadczyć o tym, że dzieje się coś bardzo złego. Niemniej jednak, aby uniknąć najgorszej z możliwych opcji, czyli unieruchomienia ciężarówki, warto skorzystać z usług rekomendowanego warsztatu mechanicznego.

Specjaliści z firmy Pes zajmą się zdiagnozowaniem i zlokalizowaniem usterki, a także jej skutecznym usunięciem. W zależności od stopnia uszkodzenia poszczególne komponenty mogą zostać poddane procesowi regeneracji. Jeżeli jednak ich stan techniczny na to nie pozwala, trzeba zdecydować się na zakup nowej części. Skorzystanie z usług profesjonalistów niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Właściciele firm transportowych mogą liczyć przede wszystkim na bardzo szybką naprawę silnika. A jak wiadomo, co w przypadku tej branży jest szczególnie widoczne, czas to przecież pieniądz.