Każdy marzył kiedyś o podróży z przyczepą kempingową. Większość z nas także co jakoś czas potrzebuje przewieźć meble, urządzenia, czy inne rzeczy, które zwyczajnie w świecie nie mieszczą się w aucie. Nie trzeba więcej wymieniać przypadków, w których chciałoby się po prostu zamontować przyczepę do auta i odjechać. Czy dla przyjemności, czy z obowiązku, potrzeba taka zachodzi co jakiś czas.

Przepisy prawne

Przepisy bardzo jasno określają, jakie prawo jazdy należy posiadać, aby móc holować konkretną przyczepę. Prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie auta, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest to masa, której pojazd nie może przekroczyć zarówno bez, jak i z przyczepką. Przy tym dopuszczalna masa całkowita przyczepki nie może przekraczać 750 kilogramów. Jeśli jako kierowca chcemy ruszyć w podróż, z przyczepką inną, niż lekką, konieczne będzie posiadanie uprawnienia B96. Tak samo sprawa będzie wyglądać w momencie, w którym chcielibyśmy ruszyć w trasę z małą przyczepką, prowadząc auto, o masie całkowitej trzech i pół tony. Masa całkowita pojazdu wraz z przyczepką wynosiłaby wtedy 4250 kilogramów. Co ciekawe, dopuszczalne jest zarówno prowadzenie pojazdu o masie do 3,5 tony, jak i holowanie przyczepki, o masie 750 kilogramów. Aby jednak poprowadzić cały zestaw, prawo jazdy kategorii B już nam nie wystarczy. Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia (B96), należy zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. A nawet po zdaniu tego egzaminu, pamiętać trzeba, aby masa holowanej przyczepki, nie przekraczała jednej trzeciej masy pojazdu holującego.

Prawo jazdy kategorii B+E

Wszelkiego rodzaju przyczepki zawsze można kupić. Miejscem, w którym takie można nabyć, jest sklep Przyczepy samochodowe Nakwaski Bogdan i Spółka. Firma z miejscowości Wolica jest obecnie liderem na rynku krajowym. Pozycja ta była wypracowywana od 1999 roku. Następnie w 2012 roku uruchomiona została także sprzedaż internetowa, która otworzyła nowe możliwości oraz drogi dystrybucji. Posiadają oni zarówno przyczepu lekkie, jak i te, na których holowanie potrzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia kat. B+E daje możliwość prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, wraz z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej również do 3,5 tony. Jednak egzamin tego typu nie jest już tak prosty, jak egzamin na kategorię B96. Starając się o uprawnienia B96, nie ma potrzeby uczęszczania na żaden kurs. Obowiązek ten obowiązuje w przypadku uprawnień B+E. To już wymaga poświęcenia nie tylko swoich pieniędzy, ale i czasu.