Każdego dnia, kierowcy ciężarówek pokonują setki kilometrów, a ciężar przewożonych przez nich ładunków liczony jest w tonach. I chociaż z biznesowej perspektywy, wysokie tempo pracy jest pozytywnie oceniane - warto pamiętać, że w tak wymagających warunkach pojazd szybko ulega eksploatacji. Na uszkodzenia w szczególności narażone są opony u tirów. Przeczytaj, kiedy warto je wymienić na nowe.

Zmiana opon w samochodzie ciężarowym

Opony to jeden z najważniejszych elementów w pojazdach ciężarowych. W końcu, ogumienie w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zużyte, sprawia, że łatwiej wpaść w poślizg czy spowodować kolizję (wydłuża się wtedy droga hamowania). Poza tym, na wyeksploatowanych oponach mogą pojawić się wybrzuszenia, zniekształcenia i rozwarstwienia, co również stwarza realne zagrożenie na drodze i zwiększa prawdopodobieństwo awarii w trakcie trasy. By uniknąć takich sytuacji warto więc regularnie odwiedzać serwis i w odpowiednim czasie zdecydować się na zakup nowego ogumienia. Według większości producentów, wymiany opon warto dokonać, gdy głębokość bieżnika w zimie wynosi 5mm, a w lecie 3mm głębokości. W praktyce – zmiana ogumienia może być konieczna także w innych sytuacjach.

Zakup samochodu ciężarowego a wymiana opon

Jedną z nieoczywistych sytuacji, w których warto sprawdzić stan opon w profesjonalnym serwisie lub od razu je wymienić, jest nabycie używanego samochodu ciężarowego. Bardzo często zdarza się bowiem, że sprzedawcy ściągają dobre opony i zakładają te bardziej zużyte lub praktycznie nie naddające się do jazdy w dalekie trasy. Poza tym, nigdy nie ma całkowitej pewności, w jaki sposób poprzedni właściciel użytkował opony i gdzie przechowywał je przed założeniem do samochodu ciężarowego. Bezpieczną opcją jest więc podjechanie do serwisu opon np. MTS Opony Ciężarowe, gdzie specjaliści nie tylko ocenią stan techniczny ogumienia, ale także w razie potrzeby doradzą jaki model opon wybrać i od razu je zamontują.

Kiedy jeszcze warto wymienić opony w samochodzie ciężarowym?

Wymiana ogumienia w samochodach ciężarowych może być niezbędna również w innych przypadkach. Do najważniejszych z nich można zaliczyć następujące sytuacje:

  • opony były użytkowane dłużej niż 10 lat,

  • na oponach widoczne są ślady uszkodzeń – przetarcia, nierówności czy pęknięcia,

  • samochód ciężarowy ma słabe osiągi i chcesz go unowocześnić.

Wymieniając opony w tirze warto postawić na renomowanych producentów ogumienia. Dzięki temu można mieć pewność, że będą długo spełniały swoją rolę.