Samochody złożone są z wielu rozmaitych układów, a jednym z najważniejszych, który odpowiada za bezpieczeństwo, jest układ hamulcowy. Jego najważniejszymi elementami są tarcze hamulcowe oraz klocki. Specyfika ich działania sprawia, że elementy te wymagają regularnej wymiany na nowe części. Jazda z nadmiernie wyeksploatowanymi lub zużytymi klockami hamulcowymi jest bardzo niebezpieczna. Zatem kiedy zdecydować się na wymianę klocków hamulcowych i jak ten proces wygląda? W tym celu najlepiej udać się do warsztatu Garcar.

Wymiana klocków hamulcowych – jak wykonać to prawidłowo?

Wymiana klocków, podobnie jak w przypadku innych napraw samochodowych, to czynność składająca się z kilku etapów prac. W pierwszej kolejności należy unieruchomić samochód. W tym celu można użyć klinów. Następnie odkręca się śruby i zdejmuje koło. Kolejna część prac to wykręcenie następnych śrub oraz zdemontowanie innych elementów znajdujących się za kołem. Jedną z takich części jest zacisk. W kolejnym etapie należy cofnąć tłoczek zaciskowy. Zadanie to jest dość trudne, ponieważ wymaga zastosowania dużej siły. Mechanicy samochodowi w tym celu używają ściągacza gwintowego. Później można już zdjąć stare, wyeksploatowane klocki hamulcowe. Czynność tę wykonuje się poprzez usunięcie zawleczki.

Jeżeli klocki zostały już zdemontowane, całą powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić. Czynność ta jest istotna ze względu na to, iż czysta powierzchnia gwarantuje odpowiednie warunki pracy dla nowych części. Następny etap prac to założenie nowych klocków i zamocowanie ich zawleczkami. Następnym krokiem przy wymianie klocków hamulcowych jest zamontowanie pozostałych elementów w kolejności odwrotnej, niż przebiegał ich demontaż. Najpierw montujemy zacisk, potem inne mniejsze części, a na samym końcu przykręcamy koło. Zanim wyjedziemy w trasę, należy kilkukrotnie docisnąć pedał hamulca. Dzięki temu tłoczek dosunie się do klocków hamulcowych. Mechanicy nierzadko zalecają także, by podczas pierwszych kilkuset kilometrów delikatnie korzystać z pedału hamulca. Gwałtowne hamowanie z nowymi klockami, gdy te jeszcze nie dotarły się z tarczą, może powodować ich przegrzanie oraz wygięcie.

Kiedy zdecydować się na wymianę klocków hamulcowych?

To, jak często będziemy wymieniać klocki hamulcowe, zależy przede wszystkim od stylu jazdy oraz częstotliwości korzystania z układu hamulcowego. Mechanicy zalecają jednak, by do warsztatu samochodowego udać się, gdy grubość okładziny ściernej klocków ma 1,5 mm. Warto też podkreślić, że klocki hamulcowe mają czujniki zużycia, a ich zadaniem jest informowanie kierowcy o konieczności ich wymiany. Nietrudno przeoczyć informacje przekazywane przez mechaniczne czujniki zużycia, ponieważ te w momencie hamowania piszczą. Z kolei elektroniczne czujniki o zużytych klockach informują poprzez zapalenie kontrolki na desce rozdzielczej. Wymiana klocków hamulcowych jest także niezbędna w momencie, gdy dostrzegliśmy problemy z hamowaniem, np. droga hamowania jest wydłużona.

Samodzielna naprawa może okazać się jednak tyleż trudna, co niebezpieczna, wszak układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów w każdym pojeździe. Dlatego też wymianę klocków najlepiej powierzyć specjalistom z warsztatu mechanicznego Garcar. Doświadczenie fachowcy służą pomocą również wtedy, kiedy w grę wchodzi montaż nowego rozrządu czy sprzęgła, a także naprawa układów wydechowych i paliwowych. Warto wspomnieć również o tym, że mechanicy z Konina mają doświadczenie w chiptuningu, czyli zwiększaniu mocy i moment obrotowy silnika. Ten tak przypadnie o gustu szczególnie tym kierowcom, którym zależy na bezpiecznym poruszaniu się po drogach, ale jeszcze większej przyjemności z jazdy.