Codzienne poruszanie się autem naraża je na wiele usterek oraz niedogodności. Jednym z problemów, który może dotknąć każdego kierowcę, jest nieodpowiednie wyważenie kół. Aby poprawić komfort jazdy, a także uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze konieczne jest udanie się do fachowego serwisu wulkanizacyjnego. Z artykułu dowiesz się, na czym polega wyważanie kół i jak rozpoznać, że twój samochód go wymaga.

Na czym polega wyważanie kół?

Proces wyważania kół polega na równomiernym rozłożeniu masy felgi i opony, tak, aby masa całego koła podczas ruchu była umiejscowiona proporcjonalnie do środka obrotu. Jeśli występują miejsca o większej lub mniejszej masie niezbędne jest dodanie specjalnego odważnika niwelującego różnice. Jest to czynność, która musi zostać przeprowadzona bardzo precyzyjnie, gdyż w innym przypadku jazda samochodem będzie niekomfortowa. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Serwis wulkanizacyjny Ewa Nowakowska Usługi Biurowe może szybko oraz sprawnie wykonać wyważanie kół dzięki profesjonalnym sprzętom, takim jak wyważarka, pozwalająca dokładnie określić dysproporcje.

Oznaki i skutki niewyważonych kół

Źle wyważone koła zazwyczaj dają czytelne symptomy, które łatwo rozpoznać. Są one szczególnie odczuwalne, gdy poruszamy się z większą prędkością i po w miarę gładkiej nawierzchni. Jeśli zauważymy drgania kierownicy lub jej mimowolne skoki góra-dół to oznacza, że niewyważone są koła przednie. Natomiast wibracje całej karoserii, a także poczucie zarzucania tyłem pojazdu podczas gwałtownych zakrętów, świadczy o nieodpowiednim wyważeniu tylnej osi. Nawet gdy nie odczuwamy oznak podczas prowadzenia, powinien nas zaniepokoić m.in. nierównomiernie zużyty bieżnik. Zauważenie problemu źle wyważonych kół jest niezwykle istotne, gdyż wpływa on nie tylko na komfort jazdy, ale też jej bezpieczeństwo. Auto może mieć gorszą przyczepność i sterowność oraz samoistnie odbijać w bok. Ponadto powoduje szybsze zużywanie się zawieszenia i opon.

Wyważanie kół – kiedy jest konieczne?

Specjaliści z dziedziny wulkanizacji zalecają, aby wyważanie kół w samochodzie było przeprowadzane za każdym razem, gdy opona jest zdejmowana z felgi. A więc przede wszystkim przy okazji sezonowych zmian ogumienia. Oprócz tego w zależności od modelu samochodu wskazane jest skontrolowanie stanu kół, jak i opon po przejechaniu określonego przebiegu – zazwyczaj kilka do kilkunastu tysięcy kilometrów. Ponadto każdy wypadek, uderzenie w coś większego oraz długa jazda po wyboistej nawierzchni pełnej dziur, również stanowią powód, aby udać się do serwisu i wyważyć koła.