Odpowiedni dobór opon to gwarancja bezpiecznej jazdy samochodem w każdych warunkach pogodowych. Dobre opony letnie pozwalają na cieszenie się długimi podróżami podczas urlopu. Kiedy więc wymienić opony zimowe na letnie? Jakie opony letnie wybrać? Czy warto je zmieniać? A może lepiej postawić na opony wielosezonowe i zaoszczędzić sobie czasu? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego przewodnika.

Co decyduje o konieczności wymiany opon?

Przed wymianą opon na letnie warto sprawdzić:

  • Aktualny stan ogumień: bieżnik powinien posiadać min. 1,6 mm, a jego wysokość wynosić 3 mm,

  • Wygląd opon: widoczne uszkodzenia na bokach to sygnał do wymiany opon. Nieznaczne przebicia na powierzchni może naprawić wulkanizator.

Na wymianę i używalność samochodowych letnich opon często wpływa teren jazdy. Inaczej będą się zużywały opony na terenach górzystych, a inaczej na miejskich obszarach.  Wiadomo jednak, że opony, które mają więcej niż 10 lat, powinno się wyrzucać. Starsze opony nie nadają się bowiem do użytkowania.

Kiedy najlepiej zmienić opony na letnie?

Montaż opon letnich przeprowadza się zwykle, kiedy wzrasta temperatura powietrza. Powszechnie przyjmuje się, że opony letnie zakłada się, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi powyżej 7°CC. Trzeba jednak wziąć pod uwagę typową zmienność pogody w okresie przejściowym między zimą a wiosną. Dlatego też warto cierpliwie poczekać na stabilizację warunków atmosferycznych. Dopiero wtedy można się spokojnie wybrać do serwisu samochodowego w celu wymiany opon na letnie. Zwykle jednak montaż nowych opon letnich przeprowadza się na przełomie kwietnia i maja. Należy jednak podchodzić do tego z ostrożnością. Dobrze jest obserwować regularnie pogodę.

Jakie opony letnie kupić?

Przede wszystkim należy wybrać letnie opony w dobrym stanie. Jeśli nie znamy się na oponach, i nie potrafimy ocenić ich jakości, lepiej udać się w tym celu do serwisu opon. Zwykle ceny dobrych opon na lato wahają się od 200 do 500 zł. Wszystko jednak zależy od klasy opon.

Opony letnie powinny spełniać pewne określone warunki. Jednym z nich jest wysokość bieżnika. Jego minimalna wysokość powinna wynosić 1,6 mm. Bez tego opony nie będą się dobrze trzymać nawierzchni. Zwiększy to niebezpieczeństwo poślizgu pojazdu i spowodowania wypadku na drodze.

Wymianę opon powinno się przeprowadzać dwa razy w roku. Opony zimowe i opony letnie pozwalają na bezpieczną jazdę samochodem w każdych warunkach. Warto zatem pomyśleć o wymianie opon na letnie i ułatwić sobie jazdę samochodem. Nie należy się jednak z tym spieszyć. Pogoda w okresie przejściowym jest zmienna i może nieraz zaskoczyć opadami śniegu.