Przez długi czas, gdy w pojazdach lub maszynach doszło do usterki, decydowano się na naprawę lub wymianę uszkodzonej części. Jednak już od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się usługi regeneracji podzespołów. Nie inaczej jest w przypadku transportu kolejowego i naprawy lokomotyw. W jaki sposób działa regeneracja części? Czy to faktycznie się opłaca i kiedy można skorzystać z takiego rozwiązania? Wyjaśniamy.

Na czym polega regeneracja części?

Wiele osób mylnie utożsamia regenerację części ze zwyczajną naprawą. Wynika to również z faktu, że bardzo często te dwa pojęcia używane są jako synonimy. Tymczasem obie czynności obejmują różny zakres prac. W przypadku naprawy usuwana jest jedynie konkretna usterka, bez ingerencji w cały mechanizm podzespołu. Zazwyczaj jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe, ponieważ, aby jak najszybciej przywrócić sprawność, naprawia się tylko bieżący problem, przez co awaria części często powraca.

Natomiast głównym celem regeneracji części do lokomotyw jest przywrócenie podzespołu do stanu niemal fabrycznego, a więc uzyskanie jego pełnej funkcjonalności. W tym celu dana część jest dokładnie diagnozowana, popsute elementy zostają naprawione, a całkiem zniszczone – wymienione. Następnie wszystkie części są składane i ponownie kalibrowane.

Zalety regeneracji części

Zdecydowanie jedną z największych zalet regeneracji części do lokomotyw jest oszczędność. Naprawa usterki, nowe, oryginalne części, a niekiedy nawet zamienniki oferowane przez producentów części, to zazwyczaj dużo większy wydatek niż wykonanie regeneracji. Tak więc decydując się na regenerację, zyskujemy mniejszym kosztem część działającą niczym nowa.

Dla wielu osób argumentem przemawiającym za zdecydowaniem się na regenerację części jest ekologia. Proces przywracania sprawności zużytym elementom pozwala ograniczyć zaśmiecanie środowiska przez zepsute podzespoły. Regeneracja to także najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy części są trudno dostępne.

Trzeba jednak podkreślić, że aby regeneracja faktycznie okazała się skuteczna i opłacalna, konieczne jest skorzystanie z usług fachowców. Profesjonalne usługi w zakresie regeneracji części do lokomotyw oferuje m.in. firma Diesel Loko Distribution znajdująca się w Oświęcimiu.

Jakie części do lokomotyw można regenerować?

To, jakie części do lokomotyw można i warto zregenerować, zależy przede wszystkim od typu elementu, a także rodzaju oraz zaawansowania uszkodzenia. Doświadczone firmy zazwyczaj zajmują się regeneracją m.in. nastawiaczy klocków hamulcowych, turbosprężarek, sprężarek powietrza, rozruszników, prądnic, osprzętu układu paliwowego i pompy wtryskowej, wtryskiwaczy, pomp podających i innych.