Na rynku jest wiele serwisów, które świadczą usługi związane z wulkanizacją opon. To pojęcie pojawia się często, jednak nie każdy wie, na czym dokładnie polega. Zastanawiacie się, czym jest wulkanizacja i jakie są jej rodzaje? W takim razie dobrze trafiliście. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej usługi. Zapraszamy do lektury. Sprawdźcie koniecznie, a rozwiejecie wszelkie wątpliwości.

Początki wulkanizacji opon

Początki wulkanizacji sięgają XIX wieku. Już wtedy odkryto metodę obróbki kauczuku, która pozwala otrzymać substancję idealną do stworzenia opon.

Kauczuk w podstawowej formie jest mało elastyczny i nie sprawdza się, jako tworzywo do wykonania gum. Jednak po podgrzaniu i zmieszaniu z innymi związkami, zmienia właściwości i staje się doskonałą bazą do opon samochodowych. Natomiast cały ten proces obróbki, uelastyczniania i utwardzania gumy nazywa się właśnie wulkanizacją.

Obecnie pojęcie wulkanizacji odnosi się nie tyle do produkcji gum jak do szeroko rozumianej naprawy opon oraz bieżnikowania. Jednak podstawowe założenia wszystkich tych czynności są zbliżone. W każdym  wypadku chodzi o uzyskanie gumy o określonych parametrach.

Metody wulkanizacji opon

Każdy kierowca wie, że nie trzeba wiele, aby uszkodzić oponę samochodową. Kamienie na drodze, kawałki szkła na parkingu, czy inne ostre przedmioty w spotkaniu z gumą łatwo ją uszkodzą. Jeśli usterka jest płytka i niegroźna, kupno nowych kół jest zbędnym wydatkiem. Warto wtedy udać się do serwisu opon i oddać je do naprawy.

Istnieją dwa sposoby na naprawę opon samochodowych:

  • wulkanizacja opon na zimno,
  • wulkanizacja opon na ciepło.

Wulkanizacja na zimno to metoda szybka i tania, którą stosuje się, kiedy uszkodzenie jest niewielkie i dotyczy czoła gumy. Do jej wykonania wykorzystuje się specjalną chemiczną substancję aplikowaną bezpośrednio w miejsce usterki. Tego typu zabiegi przeprowadza większość serwisów opon, a jej skuteczność wystarcza na kilka - kilkanaście miesięcy.

Wulkanizacja na ciepło to bardziej skomplikowana usługa, która wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Pozwala jednak na naprawę nawet większych uszkodzeń, nie tylko na czole opony, ale też w bocznych częściach. Jest tym samym trudniej dostępna i droższa, jednak w porównaniu do zakupu nowych opon samochodowych i tak będzie dobrą inwestycją. 

Jak wybrać dobry serwis opon

Zanim podejmiecie decyzję odnośnie do punktu, w którym naprawicie opony, koniecznie sprawdźcie zakres jego usług oraz doświadczenie. Zwłaszcza gdy zależy Wam na bardziej wymagających zabiegach jak wulkanizacja na ciepło. Doskonałymi opiniami cieszy się Auto Serwis Wulkanizacja należący do Krzysztofa Chorążewicza. Jeśli chcecie mieć pewność, że opony odzyskają doskonałe właściwości i posłużą Wam przez kolejne sezony, zdecydowanie warto udać się w to miejsce.