Wyważenie kół to czynność, która polega na uzyskaniu równomiernego rozłożenia masy felgi na całym obwodzie opony. Specjalista z serwisu LiderGum wskazuje, że niewyważone koła mogą wywoływać nieprzyjemne drgania w czasie jazdy oraz przyczyniać się do przedwczesnego zużycia elementów układów zawieszenia i kierowniczego. Sprawdź, kiedy należy wyważać koła, oraz jak uzyskać perfekcyjne wyrównoważenie.

Ekspert radzi: kiedy wyważyć opony?

Wyważenie kół to rutynowa procedura wykonywana przy każdorazowej zmianie opon oraz po przejechaniu 5-10 tys. km. Wskazaniem do jej wykonania są także przełożenie i naprawa opon, oraz wjechanie w dużą dziurę w jezdni. Długotrwałe zaniedbania w tej kwestii prowadzą do szybszego zużycia się bieżnika, wzrostu zużycia paliwa oraz pojawienia się drgań w czasie jazdy z dużą prędkością.

Jeżeli zauważysz którykolwiek z tych objawów, nie zwlekaj i czym prędzej udaj się do serwisu LiderGum. Uwaga! Wyważanie jest zupełnie inną czynnością niż ustawianie zbieżności – geometria polega na wyregulowaniu kątów kół w taki sposób, aby były do siebie równoległe i prostopadłe do podłoża.

Komputerowe wyważenie kół – w jaki sposób przebiega?

W serwisach samochodowych wykorzystuje się dwie metody wyważenia kół – statyczne oraz dynamiczne. To pierwsze znajduje zastosowanie w przypadku lekkiego niewyważenia i jest stosunkowo łatwe do wykonania. Wyważenie dynamiczne wymaga użycia komputerowej wyważarki, która zbiera pomiary ze wszystkich trzech osi. Mechanik z serwisu LiderGum zakłada felgę z oponą na urządzenie, które nadaje odpowiednią prędkość obrotu.

W czasie obracania czujniki rejestrują wszelkie niedoskonałości opony, co umożliwia precyzyjny dobór ciężarków do nabijania lub klejenia. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu najlepszych efektów, skorzystaj z usług sprawdzonego serwisu LiderGum i zwiększ bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Nie ryzykuj i nie bagatelizuj pierwszych sygnałów świadczących o nieprawidłowościach.