Zanim słupki rtęci wystrzelą w górę, sprawdź, czy klimatyzacja w Twoim samochodzie jest sprawna i przygotowana na początek sezonu. Regularny serwis to podstawa bezawaryjnej pracy układu, dlatego pamiętaj, aby co najmniej raz do roku sprawdzać stan klimatyzacji. Specjalista z serwisu LKW-Zawada przedstawi najczęstsze usterki, z którymi zgłaszają się kierowcy samochodów osobowych.

Serwis klimatyzacji w aucie – dlaczego jest konieczny?

Układ klimatyzacji zawiera czynnik chłodniczy, który wymaga regularnego uzupełniania. Gdy chłodziwa jest za mało, efektywność chłodzenia jest obniżona, a sprężarka ulega szybszemu zużyciu. Regularny serwis nie tylko obniża koszty eksploatacji systemu, ale też eliminuje ryzyko uszkodzenia kompresora.

Inną typową usterką jest nagromadzenie się bakterii i mikroorganizmów w torze przepływu powietrza, co objawia się charakterystycznym zapachem wydobywającym się z włączonej klimatyzacji. Jeżeli poczujesz wilgoć lub pleśń, nie czekaj i wykonaj ozonowanie. Długotrwałe przebywanie w zagrzybionym pojeździe może skutkować częstymi infekcjami dróg oddechowym i złym samopoczuciem

– wyjaśnia pracownik LKW-Zawada.

Przegląd klimatyzacji w aucie po zimie – pamiętaj o tym!

W czasie zimy ulice wysypywane są substancjami likwidującymi gołoledź, które przedostają się do pojazdów wraz z piaskiem i wodą, powodując powstawanie korozji. Szczególnie narażony na uszkodzenia jest aluminiowy skraplacz klimatyzacji, który znajduje się przed chłodnicą i przyjmuje wszystkie zanieczyszczenia z kół. Jak wskazuje ekspert z LKW-Zawada, długotrwała ekspozycja na czynniki zewnętrzne naraża lamele na uszkodzenia, co prowadzi do zmniejszenia wydajności układu klimatyzacji. W czasie kontroli klimatyzacji mechanik wykryje także usterki, które nie są widoczne gołym okiem, takie jak wyciek czynnika chłodniczego przez drobne nieszczelności. Nie ryzykuj poważnymi uszkodzeniami – już dziś skorzystaj z usług LKW-Zawada i zadbaj o swój pojazd w sposób kompleksowy.