Mogłoby się wydawać, że umycie samochodu nie jest skomplikowaną czynnością. Wielu kierowców podejmuje się tego zadania we własnym zakresie. Czy na pewno robią to prawidłowo? Dobór nieprawidłowych akcesoriów lub detergentów może bowiem trwale uszkodzić powłokę lakierniczą. Sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać, aby samochód mógł zachwycać blaskiem swojej karoserii.

Odpowiednie akcesoria

Powszechnie przyjęło się, że ręczne mycie samochodu odbywa się za pomocą gąbki. To poważny błąd, ponieważ wnikające z nią drobiny piasku mogą porysować lakier. W związku z tym należy przygotować wyłącznie miękkie ściereczki lub myjki w postaci rękawic wykonane z mikrofibry. Potrzebne będą również dwa wiadra – jedno z ciepłą wodą przeznaczone do wymieszania z szamponem samochodowym, drugie zaś najlepiej z separatorem brudu do płukania gąbki. Przyda się też ręcznik z mikrofibry, którym na końcu będzie można zdjąć nadmiar wody. Dobrze jest również wyposażyć się w specjalny pędzel deatailingowy, który pozwoli wyczyścić wszystkie trudnodostępne zakamarki.

Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór szamponu do mycia karoserii. Mogą być one zwykłe, z woskiem lub osuszaczem. W każdym przypadku ważne jest ich odpowiednie rozcieńczenie z wodą, aby powstała piana nie była zbyt rzadka, ani zbyt gęsta. Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze zwykłego płynu do mycia naczyń lub płynów do szyb, które ze względu na swój skład mogą uszkodzić powłokę lakieru.

Właściwa technika

Po przygotowaniu stanowiska pracy można przystąpić do czyszczenia nadwozia. Na początku należy wstępnie je spłukać wodą. Następnie można przejść do mycia poszczególnych fragmentów zewnętrznych auta, zaczynając od dachu. To podstawa do tego, aby spływająca brudna piana nie miała styczności z już wcześniej umytymi częściami karoserii. Należy pamiętać o systematycznym płukaniu gąbki. Na samym końcu można przejść dopiero do usuwania zabrudzeń z takich elementów jak zderzaki oraz progi. Ręczne mycie auta to proces czasochłonny, jednak warto o nim pamiętać, jeśli zależy nam na utrzymaniu lakieru w dobrym stanie. W przypadku braku możliwości wygospodarowania czasu warto tę czynność powierzyć profesjonalnej myjni, jaką jest na przykład Clean Car, miesząca się w Warszawie. Można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana z najwyższą starannością, a pracownicy zadbają o dobór odpowiednich środków czyszczących.

Pielęgnacja lakieru

Przy kompleksowym myciu karoserii, nie można pominąć ostatniego kroku, czyli woskowania nadwozia. Przed jego nałożeniem ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni poprzez jej pastowanie lub glinkowanie. Wcześniej powinno się dokładnie wytrzeć ją do sucha za pomocą wspomnianego wcześniej, miękkiego ręcznika z mikrofibry. Po tych etapach można już przejść do nałożenia wosku. Preparat taki zabezpiecza zarówno blachę, jak i sam lakier przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Ponadto sprawia, że brud znacznie wolniej osadza się na karoserii, a także zdecydowanie łatwiej go usunąć. Tym samym pojazd znacznie dłużej zachowuje swój zewnętrzny blask i cieszy oko nienagannym wyglądem.