Niegdyś budowa samochodów nie była tak skomplikowana. Obecnie coraz więcej w nich elementów, systemów i układów. Każdy z nich ma czujniki i inne części odpowiadające za regulowanie ich pracy. To wszystko powiązane jest z elektroniką. Z tego względu w dzisiejszych czasach niemalże każdy samochód wyposażony jest w komputer pokładowy. Jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem poszczególnych systemów i układów w aucie. Gdy dojdzie do uszkodzenia któregoś z elementów pojazdu, wystarczy przeprowadzić diagnostykę komputerową pojazdu. Na czym ta usługa polega?

Czym jest komputer pokładowy i na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu?

Komputer pokładowy to jeden z podstawowych elementów, w jaki wyposażone są obecnie produkowane auta. Odpowiedzialny jest on przede wszystkim za kontrolowanie pracy poszczególnych systemów i układów znajdujących się w pojeździe. W przypadku, gdy dany parametr w konkretnym systemie zostanie przekroczony, komputer pokładowy zapisuje go jako błąd, a następnie przekazuje informacje o tym dalej do kierowcy, który widzi komunikat na desce rozdzielczej o usterce. Komputer pokładowy może informować nas np. o konieczności uzupełnienia płynów eksploatacyjnych, czy też o tym, że przepaliła się żarówka i należy ją wymienić. Bardziej problematyczne usterki wymagają diagnostyki komputerowej.

Komputerowa diagnostyka auta polega na podłączeniu pojazdu do komputera ze specjalnym oprogramowaniem diagnostycznym. Niekiedy taki komputer określa się jako tester diagnostyczny. Usługi tego typu oferuje coraz większa ilość mechaników, w tym warsztat samochodowy Mechanika Pojazdowa z Pabianic w województwie łódzkim. Dzięki diagnostyce jesteśmy w stanie dowiedzieć się, w jakim stanie jest samochód, gdzie i czy występują usterki, a także, czy wszelkie parametry mieszczą się w normach. Usługi tego typu pomagają także poznać przyczyny awarii pojazdu i wspomagają ich usunięcie.

Diagnostyka auta – co możemy sprawdzić i jakie są zalety tej usługi?

Komputerowa diagnostyka pojazdu umożliwia rozpoznanie rozmaitych kodów usterek poszczególnych elementów. Przykładem mogą być system bezpieczeństwa ABS, ASR, ESP, SRS, EPC, immobiliser czy sterownik silnika. Ponadto diagnostyka samochodu pozwala na kontrolowanie poszczególnych parametrów pojazdu podczas jazdy. Jako największą zaletę tej usługi wymienia się to, że w ten sposób można bardzo szybko dowiedzieć się, w jakim stanie technicznym znajdują się poszczególne systemy i układy pojazdu. Kiedyś konieczne było demontowanie samochodu na części, aby uzyskać takie informacje, a dziś wystarczy podłączenia komputera pokładowego do testera i wiadomo, czy jakiś element jest uszkodzony.

Kolejną zaletą diagnostyki jest to, że szybkość i bezproblemowość wykrycia usterki generuje mniejsze koszty, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, gdy konieczne było rozbieranie auta. Dzięki diagnostyce komputerowej oszczędzamy nie tylko czas i pieniądze, lecz również siły, ponieważ nie jest to czynność pracochłonna.