Głowica jest jednym z głównych komponentów każdego silnika. Wielu kierowców przekonuje się o tym dopiero w momencie, kiedy ta część ulega awarii. Usterka głowicy wymaga serwisowania, a w niektórych przypadkach niezbędna może okazać się jej wymiana. Co zrobić, gdy silnik odmówi posłuszeństwa oraz jak przebiega regeneracja głowicy w fachowym serwisie?

Czym jest głowica i dlaczego jest tak ważna?

Głowica jest odpowiedzialna za zamknięcie przestrzeni roboczej silnika. Wykonana jest zazwyczaj z aluminium albo żeliwa, a do jej chłodzenia wykorzystuje się powietrze lub różne ciecze. W głowicy znajduje się wiele czujników, które służą między innymi do pomiaru temperatury płynu chłodniczego oraz ciśnienia oleju silnikowego. Może ona ulec awarii, gdy silnik się przegrzeje. W tej sytuacji niezbędna jest szybka decyzja – albo zostanie wykonana regeneracja głowicy, albo potrzebna jej wymiana. W większości przypadków najbardziej opłacalne jest pierwsze rozwiązanie.

Regeneracja głowicy

Naprawa głowicy jest wieloetapowym zadaniem, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Zawsze wiąże się ona z pewnym kosztem dla kierowcy, ale wszystko zależy od stanu, w jakim znajduje się ta część. Proces regeneracji dzieli się na kilka etapów:

  • mycie,

  • kontrola szczelności,

  • weryfikacja zużycia głowicy wraz z jej elementami,

  • kontrola płaszczyzny głowicy,

  • planowanie głowicy (wykonuje się je tylko w dwóch przypadkach: zmiana mocy silnika, np. w autach sportowych lub w celu naprawy),

  • obróbka gniazd zaworowych,

  • czyszczenie z pozostałości materiałów i sprawdzenie stanu głowicy po przeprowadzonych pracach.

Czy regeneracja głowicy się opłaca?

Ze względu na to, że głowica jest jednym z ważniejszych elementów silnika samochodu, wszelkie awarie muszą być jak najszybciej usunięte. W przypadku decyzji o zakupie nowej części trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami całego procesu. Regeneracja głowicy jest bardziej opłacalna. Trzeba tu zaznaczyć, że naprawiona część jest wciąż oryginalna, nie trzeba więc martwić się o ewentualne nieprawidłowości w dopasowaniu jej do modelu auta. Decydując się na część zamienną, nigdy nie mamy całkowitej pewności, że będzie ona dobrze współpracować z samochodem.

Kto może dokonać regeneracji głowicy?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, naprawa głowicy wymaga wiedzy i umiejętności. To wieloetapowy proces, dlatego mogą się nim zająć jedynie profesjonaliści. We Wrocławiu warto zaufać firmie Mocar. Wybierając specjalistów, masz pewność, że Twoje auto jest oddane w dobre ręce, a głowica zostanie zregenerowana z użyciem wysokiej jakości sprzętu. Niepoprawnie wykonany zabieg może skutkować kolejną awarią i, co za tym idzie, dodatkowymi kosztami.