Turbosprężarka to jedna z najważniejszych części, jakie znajdują się w samochodach z silnikiem diesla. Produkuje się je z materiałów wysoce odpornych na działanie wysokich temperatur, ścieranie oraz korozję, które są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Prawidłowe użytkowanie turbosprężarki pozwala cieszyć się nią przez długie lata, aczkolwiek to nie oznacza, że są to elementy niepsujące się. Jeżeli turbina się zepsuje, większość kierowców stara się ją naprawić, ponieważ regeneracja turbosprężarki jest tańsza od zakupu nowej części.

Regeneracje turbosprężarki – jak wygląda?

Naprawa turbosprężarki lub jej regeneracja polega na usunięciu awarii ze starego urządzenia. Nierzadko w trakcie wykonywania tej czynności mechanicy samochodowi zastępują wyeksploatowane elementy nowymi częściami. Jednak prześledźmy cały ten proces od początku. W chwili, gdy zepsuta turbina trafi do warsztatu samochodowego, w pierwszej kolejności szuka się usterek zewnętrznych, a potem trzeba ją zdemontować i rozłożyć na części pierwsze. Kolejna czynność polega na dokładnych oczyszczeniu poszczególnych elementów turbosprężarki. Dopiero później można szukać drobnych usterek, które przyczyniły się do awarii urządzenia.

W trakcie sprawdzania poszczególnych elementów wykonuje się ich pomiary i porównuje się je ze wzorem. Nawet najdrobniejsze odchylenia mogą przyczyniać się do niewłaściwej pracy turbiny. Jeśli któraś z części nie da się naprawić, konieczna jest jej wymiana na nowy element. Każdorazowo regeneracja turbosprężarki obejmuje wymianę łożyska wirnika, odrzutników olejowych, pierścieni oporowych i elementów uszczelniających. Zanim turbosprężarka zostanie znów złożona w całość, zespół rdzenia musi być poddany dynamicznemu wyważeniu. Proces ten ma na celu wyeliminowanie drgań i oporów. Jeśli testy nie wykazały żadnych nieprawidłowości, możliwe jest złożenie turbosprężarki i zamontowanie jej w pojeździe.

Dlaczego warto regenerować turbosprężarki i ile to kosztuje?

Jeśli dojdzie do uszkodzenia turbiny, to kierowcy mają dwa warianty. Pierwszy z nich to jej naprawa, a drugi to zakup nowego elementu. Naprawa turbosprężarki to usługa znacznie tańsza, a oszczędności mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jej wykonanie oferuje m.in. warsztat samochodowy  Auto-Części Puh z Góry w województwie wielkopolskim. Jednak od czego zależą koszty naprawy?

Jeśli mowa o kosztach, to zależą one głównie od wielkości uszkodzenia turbiny oraz konkretnego modelu. Koszt naprawy prostych turbosprężarek, które nie mają zmiennej geometrii, zwykle nie przekraczają tysiąca złotych. Z kolei urządzenia ze zmienną geometrią wymagają kosztowniejszych napraw. Mimo wszystko regeneracja turbosprężarek jest bardziej opłacalna od zakupu nowej części. Nowe turbosprężarki mogą kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a takich wydatek chyba dla każdego jest dużym obciążeniem.