Jazda samochodem to dla wielu z nas codzienna czynność, której poświęcamy niewiele uwagi. Jednak zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa wymaga regularnego dbania o stan techniczny pojazdu. Właściwie wyważone koła odgrywają istotną rolę w tym procesie. Jakie są zalety usługi dostępnej w ofercie firmy Wulkanizacja i Serwis Opon Mateo? I kiedy warto z niej skorzystać? Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższy artykuł.

Charakterystyka wyważania kół

Głównym celem wyważania kół jest równomierne rozłożenie masy na osi pojazdu wokół środka obrotu koła. Dzięki temu eliminowane są wibracje powodujące zwiększone zużycie opon, pogorszenie sterowalności pojazdu oraz wydłużenie drogi hamowania. Firma Wulkanizacja i Serwis Opon Mateo oferuje usługę wyważania kół przy użyciu specjalistycznej wyważarki, która pozwala zlokalizować nieprawidłowe rozłożenie masy. I skorygować je za pomocą ciężarków równoważących. Należy pamiętać, że proces ten można przeprowadzić jedynie na czystych felgach i oponach, gdyż zabrudzenia mogą zakłócić prawidłowe rozmieszczenie wagi kół.

Kiedy wyważanie kół jest niezbędne?

Rozpoznanie niewyważonych kół może być bardzo proste, jeśli zwrócimy uwagę na odpowiednie objawy występujące podczas jazdy. Jak mówi specjalista z firmy Mateo:

Wśród objawów niewyważenia kół znajdują się wibracje na kierownicy, drżenie nadwozia, zarzucanie tyłu auta na zakrętach. Warto też zwrócić uwagę na nietypowy wzór wytarcia bieżnika opony.

Przy wystąpieniu tych symptomów warto niezwłocznie udać się do serwisu, który specjalizuje się w wulkanizacji i serwisie opon.

Częstymi przyczynami niewyważenia kół są uszkodzenia spowodowane kolizją, najechaniem na przeszkodę, wady produkcyjne opon i felg czy złe ułożenie tych elementów względem siebie. Dodatkowo, nieprawidłowe osadzenie koła na piaście, zużycie ogumienia oraz amortyzatorów również mogą wpływać na niewłaściwe wyważenie kół.

Każdą sezonową wymianę ogumienia warto połączyć z wyważaniem kół, aby mieć pewność doskonałego trzymania się auta drogi. Inne sytuacje, w których zaleca się skorzystanie z przedstawianej usługi, to:

  • przejechanie 5000 kilometrów,

  • uczestnictwo auta w kolizji,

  • wpadnięcie w dziurę,

  • najechanie na przeszkodę.

Jak również długa jazda po nierównej nawierzchni, błocie czy głębokim śniegu. Wyważanie kół oferowane przez firmę Mateo nie tylko gwarantuje wyższy komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także jest stosunkowo niedrogie. Dlatego warto regularnie decydować się na taką usługę, gdyż przynosi ona wiele korzyści dla kondycji technicznej pojazdu i doświadczeń za kierownicą.