Quady cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród dorosłych fanów jazdy offroudowej. To jeden z najczęściej wybieranych prezentów przez młodzież bądź dzieci komunijne. Szukając quada, czy jak to woli wszędołaza (nazwy używanej przez wojsko), nierzadko pojawia się problem jego przewozu. Jak właściwie zabezpieczyć quad na czas transportu? Czy można przewozić quad na przyczepce samochodowej?

Rodzaje quadów

Quady są pojazdami o sporych gabarytach i wadze. W zależności od pojemności, przeznaczenia, budowy różnice w wadze quadów mogą być naprawdę duże. Wyróżnia się kilka grup quadów. Mogą być np. quady użytkowe (stosowane w rolnictwie, do ciągnięcia przyczep, odśnieżania), quady rekreacyjne będące rozwiązaniem pośrednim między quadami sportowymi a quadami terenowymi. Quady rekreacyjne używane są zwykle w celach krajoznawczych, podczas firmowych spotkań integracyjnych, czy też wypożyczalnie quadów. Ich naprawa bowiem nie jest skomplikowana. Quady te mogą mieć napęd na 2 lub 4 koła. Innym rodzajem quadów są quady sportowe, zwykle z napędem na 2 tylne koła, używane do szybkiej jazdy na prostym terenie.

Waga quada jest zależna od rodzaju, pojemności quadów. Dajmy na to quady terenowe i użytkowe, w zależności od pojemności ważą od 162 kg (w przypadku quadów pojemności 200 cm3) do ok. 400 kg (w przypadku quadów pojemności 800 cm3). Nawet teoretycznie lżejsze quady sportowe ważą od 100 kg do 300 kg, co sprawia, że ich przewożenie może przysparzać sporo kłopotów.

Jak przewozić quady?

Problem przewozu quada dotyczy głównie jego sporej masy właściwej. Biorąc pod uwagę fakt, iż mając prawo jazdy kategorii B, można przewozić zespoły pojazdów nieprzekraczające dopuszczalnej masy całkowitej zespołu wynoszącej ok. 3,5 t. Chodzi oczywiście o cały zestaw, wraz z kierowcą, paliwem, bagażem. Masa przyczepy z quadem i auta nie może ważyć więcej niż 3500 kg. Gdyby tak się zdarzyło, konieczne jest posiadanie dodatkowych uprawnień, a mianowicie prawa jazdy kategorii B+ E.

Przy przewozie quadów, ale również większych sprzętów ogrodowych, jak kosiarki, czy traktory koszące najważniejsze jest zorganizowanie bezpiecznego transportu, który zagwarantuje stabilność pojazdu w każdych warunkach drogowych i pogodowych. Zwykłe przyczepki pod tym względem są bardzo zawodne i wręcz niebezpieczne. Przyczepki do transportu quadów należą do sprzętu specjalistycznego, takiego, które mają w swej ofercie firmy świadczące usługi transportowe. Przykładem takiej firmy jest np. firma Junior Auto Holowanie. Przyczepa do holowania quadów i sprzętów ogrodniczych znacznie różni się do przyczepek klasycznych montowanych w autach.

Jaka powinna być przyczepa do transportu quadów?

Przyczepy do transportu quadów wyróżniają się nisko położonym środkiem ciężkości oraz małym kątem najazdy, celem łatwego i bezpiecznego załadunku. Przyczepki takie mają od czterech do sześciu punktów mocowania, celem zapewnienia bezpiecznego przewozu ładunku. Tylko doświadczeni kierowcy zapewnią właściwe mocowanie pojazdu, minimalizując ryzyko uszkodzenia sprzętu praktycznie do 0, nie tylko w trakcie załadunku i rozładunku, ale także podczas samego transportu.