Czołowa szyba samochodu odpowiada nawet za 30% wytrzymałości konstrukcyjnej pojazdu. Jej jakość jest zatem niebywale ważna między innymi dla zapewnienia kierowcy oraz pasażerom właściwego bezpieczeństwa. Nie może ona pęknąć i rozpaść się na kawałki na skutek odpryskujących od kół kamieni czy nawet po uderzeniu w większą przeszkodę. Szyba czołowa ważna jest też dla poduszek powietrznych, dając im oparcie w czasie otwarcia. Nic zatem dziwnego, że według obowiązujących norm przy uszkodzeniu autoszyb kierowca musi decydować się na ich wymianę. Fachowcy z warsztatu ANGLASS zdradzają jednak, że w niektórych przypadkach możliwa jest skuteczna naprawa. Co warto o niej wiedzieć?

Kiedy można naprawić szybę czołową?

Samochodowe szyby czołowe można naprawiać tylko w określonych przypadkach. Specjaliści z warsztatu ANGLASS, który działa w Gdańsku podejmują się takiemu zadaniu tylko w przypadku mniejszych i płytszych defektów. Mowa o uszkodzeniach, które nie naruszają znacznie struktury całej szyby i mają maksymalnie średnicę 22 milimetrów. Nie mogą one jednak być położone w strefie krawędzi, czyli bliżej niż 10 centymetrów od nich. W przypadku modeli aut, które wyposażone są w silnie wygięte szyby, odległość pozwalająca na wykonanie naprawy jest jeszcze większa. Co zaś z usuwaniem mnogich uszkodzeń?

Specjaliści z warsztatu ANGLASS podkreślają, że w przypadku większej ilości defektów minimalna odległość między nimi musi wynosić 10 centymetrów. Jeśli  leżą one jednak w polu widzenia kierowcy lepiej postawić na wymianę szyby – naprawione uszkodzenia inaczej załamują światło od szkła i mogą obniżyć komfort jazdy. Kiedy jeszcze lepiej zrezygnować z naprawy na rzecz zakupu nowego przeszklenia czołowego? Fachowcy ANGLASS często odmawiają serwisu w przypadku szyb solarycznych. Ingerencja w powierzchnię takich autoszyb obniża bowiem ich ważną funkcjonalność – wysokie własności przeciwsłoneczne.

Na czym polega naprawa przednich szyb?

Naprawa przednich szyb przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności specjaliści z takich warsztatów jak ANGLASS przeprowadzają analizę stanu technicznego szkła. Określają oni przede wszystkim to, czy naprawa możliwa jest pod względem dalszego bezpiecznego eksploatowania autoszyby. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do serwisu, oczyszczają oni powierzchnię, a także ją osuszają.  

Kolejny etap naprawy polega na wypełnieniu defektu specjalną żywicą, która utwardzana jest promieniami UV. Obróbka wykończeniowa to zaś polerowanie szyby samochodowej, jej ponowne oczyszczenie, a niekiedy także nanoszenie specjalnej nanopowłoki –  warsztat ANGLASS proponuje hydrofobizację, dzięki której autoszyba zyskuje własności hydrofobowych.

Dlaczego warto zdecydować się na naprawę szyby?

Naprawa szyb samochodowych w warsztacie ANGLASS jest polecana z kilku względów. Do najważniejszych powodów zaliczyć można:

  • krótki czas serwisu, który wynosi maksymalnie 30 minut;

  • niski koszt naprawy,

  • możliwość uzyskania natychmiastowej pomocy, co ogranicza ryzyko pogłębienia uszkodzenia lub mandatu za jazdę z uszkodzoną szybą;

  • brak konieczności wymiany fabrycznej szyby np. zespolonej z karoserią i z logiem producenta.

  • przywrócenie do 95% pierwotnej wytrzymałości szyby w miejscu uszkodzenia;

  • poprawę walorów estetycznych.