Turbosprężarka to jedna z części, która odpowiada za doładowanie silnika. Jak sama nazwa wskazuje, ta maszyna składa się z turbiny i sprężarki, które zostały osadzone na wspólnym wale. Brzmi skomplikowanie? Nie ma powodów do obaw, wszelkie wątpliwości rozwieje zapoznanie się z działaniem turbosprężarki. Ciekawą informacją, która znajduje się w niniejszym artykule, jest również zagadnienie związane z procesem regeneracji tej maszyny.

Działanie turbosprężarki

Jak już zostało wspomniane, turbosprężarka składa się z turbiny, a więc tak zwanej części gorącej, którą napędzają spaliny wylatujące z silnika. Jej chłodnym przeciwieństwem jest napędzająca ją sprężarka, odpowiedzialna za sprężanie i tłoczenie powietrza do komór spalania silnika. Jak ten fakt wpływa na sam silnik?  Okazuje się, że przyczynia się do wzrostu jego mocy poprzez dostarczenie do cylindra większej ilości tlenu, a tym samym umożliwienie spalenia w dokładnie takiej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa.

Co ciekawe, choć na początku swojej popularności ten element był montowany jedynie w pojazdach sportowych w celu wykrzesania z ich silników jeszcze większego potencjału, to obecnie turbosprężarki są wyposażeniem również w samochodach osobowych. To zabieg kierowany głównie ze względami ekonomicznymi i ekologicznymi, wszak ta maszyna przyczynia się do ograniczenia zużycia paliwa, a tym samym do korzyści finansowych dla właściciela auta i mniejszej emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Podobnie jak większość części, tak i turbosprężarka wymaga regularnej regeneracji. Jak przebiega ten proces i dlaczego jego wykonanie warto powierzyć specjalistom?

Jak wygląda regeneracja turbosprężarki?

Choć w Internecie znaleźć można poradniki, które pokazują, jak krok po kroku przywrócić turbosprężarce dobrą formę, to warto wiedzieć, że do jej regeneracji nie wystarczy jedynie sucha teoria, ale również kierowana doświadczeniem praktyka. W związku z tym odnowienie i naprawę tej maszyny warto powierzyć specjalistom, na przykład firmie Turbosprężarki Piotr Zieliński - Serwis DPF, która zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również regeneracją tych części znajdujących się zarówno w samochodach osobowych, jak i pojazdach ciężarowych czy też maszynach rolniczych.

Podczas regeneracji turbosprężarki może być konieczne nie tylko rozkręcenie jej na części pierwsze, ale również mycie poszczególnych elementów w myjce ultradźwiękowej, piaskowanie kolektorów, wymiana określonych podzespołów na nowe, a także sprawdzenie działania geometrii kierownicy.

Troska o swój pojazd to przede wszystkim regularne sprawdzanie stanu samej maszyny, jak i jej części składowych, w tym także turbosprężarki.