Jesteś właścicielem firmy zajmującej się przewozem towarów? Musisz zdawać sobie sprawę, że zarówno import, jak i eksport towarów podlega ścisłej kontroli celnej. Osoba, która Cię skontroluje ma prawo do wglądu w dokumentację. Jednak obsługa celna świadczona przez agencje celne obejmuje znacznie więcej. W tym artykule postaramy się wszystko wyjaśnić!

Odprawa celna - na czym polega?

Na początku warto wyjaśnić kogo w ogóle obejmuje odprawa celna. Mimo że kontroli podlegają wszyscy kierowcy przewożący towary, obowiązek ścisłej analizy przewożonych towarów oraz wglądu w dokumentację dotyczy towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej lub wywożonych poza jej granice. Dotyczy do np. Rosji, Kazachstanu, Szwajcarii, jak i Norwegi.

 Jeżeli chodzi o przebieg kontroli to na stacjach sprawdzana jest dokumentacja, w której skład wchodzi faktura, jak i dokument oryginalny, który ukazuje miejsce pochodzenia towarów. Następnie, w zależności od rodzaju transportowanych artykułów nakładane jest cło (podatek). Musi on zostać zapłacony w jak najszybszym terminie.

 Co więcej, każdy towar przed przyjęciem, jak i wywozem za granicę musi zostać zgłoszony w Urzędzie Celnym. Najczęściej tego rodzaju zgłoszenie można złożyć osobiście lub na stronie internetowej urzędu. Dla osób, które nie mają doświadczenia w tego typu dokumentach, zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z usług agencji celnych. To one są pośrednikiem pomiędzy Urzędem a przedsiębiorcą. Korzystając z ich usług możesz liczyć na profesjonalną obsługę celną, w której zakres wchodzi między innymi:

  • składanie wniosków w celu dopuszczenia towaru do obrotu
  • obsługa spedycyjna towarów
  • organizacja eksportu i importu.

Jedną z firm, która świadczy tego typu usługi jest Cargofruit sp. z o.o. Poza wymienionymi wyżej usługami, w jej ofercie znajdziesz wyładunek i przeładunek towarów, magazynowanie, jak i wykonywanie innych prac związanych z przewożonymi towarami (foliowanie, pakowanie).

Jak wybrać agenta celnego?

Poszukujesz agenta celnego? Zapoznając się z poniższymi wskazówkami, na pewno przyjdzie Ci to zdecydowanie łatwiej. Po pierwsze zwróć uwagę na kompetencje danej osoby. Agent celny powinien mieć doświadczenie, jak i umiejętności. Tylko wtedy zagwarantuje Ci to wysoką jakość świadczonych usług oraz prawidłowego przejście odprawy celnej. Kolejną ważną kwestią jest możliwość współpracy zdalnej. Niektóre agencje oferują możliwość telefonicznego lub e-mailowego kontaktowania się z agentem, co pozwoli uzyskać potrzebne informacje zdecydowanie szybciej! Trzecią istotną kwestią są opinie, jakimi cieszy się agencja. Jeżeli są pozytywne, na pewno warto skorzystać z usług danej firmy!