Warto dbać o swoje pojazdy mechaniczne, niezależnie od tego, czy są to samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, czy maszyny rolnicze. Mowa tu oczywiście o badaniu technicznym pojazdu, który z różnych przyczyn tego wymaga, ale przede wszystkim o rutynowej, okresowej kontroli. Regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemności poprzez szybkie wykrycie i naprawienie niepokojących zmian oraz profilaktykę.

Jakie pojazdy i sprzęty można poddać okresowym badaniom technicznym?

Jak zostało wspomniane, regularne badania techniczne pozwalają na szybkie wykrycie usterek. W Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Rosiak w Pobiedziskach badaniom okresowym i dodatkowym poddaje się między innymi:

  • samochody osobowe, ciężarowe oraz przystosowane do zasilania gazem LPG,

  • samochody powypadkowe,

  • autobusy,

  • motocykle,

  • przyczepy i naczepy,

  • samochody sprowadzone z zagranicy,

  • samochody z zabranym dowodem rejestracyjnym,

  • samochody przystosowane do przewozu osób TAXI.

Jakie badanie techniczne przeprowadzane są przez stację Rosiak w Pobiedziskach?

Oczywiście okresowe badania techniczne to nie wszystko, co wchodzi w zakres oferty stacji kontroli pojazdów. Dostępne są również badania dodatkowe, takie jak ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki; badanie techniczne pojazdu, którego stan może stanowić zagrożenie na drogach i wiele innych. Ponadto w tym samym punkcie świadczone są usługi autoserwisu oraz myjni samochodowej.

Co warto wiedzieć o okresowych badaniach technicznych pojazdu?

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest zadbać o regularne przeprowadzanie badań technicznych. Ten wymóg regulowany jest przez przepisy polskiego prawa. W przypadku nowych samochodów należy pamiętać o badaniu przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Następnie badanie należy powtórzyć po dwóch latach, a później już co rok. Krótko mówiąc, każdy właściciel pojazdu musi raz w roku skontrolować jego stan ogólny i takie badania techniczne potocznie nazywa się przeglądem. W celu zyskania pewności, że został on przeprowadzony rzetelnie, warto korzystać z usług profesjonalnych stacji kontroli pojazdów. Kontrola obejmuje sprawdzenie wszystkich podzespołów odpowiadających bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, ocenienie ogólnego stanu pojazdu oraz podjęcie decyzji o tym, czy może on zostać dopuszczony do uczestnictwa w ruchu drogowym. Warto pamiętać, że lekceważenie obowiązku okresowych badań technicznych grozi karami pieniężnymi nakładanymi na właściciela samochodu.