Podczas naprawy samochodu, często stajemy przed wyborem dotyczącym zakupu części. Warto postawić na te oryginalne, czy zamienne sprawdzą się równie dobrze? Większe zaufanie mamy do elementów wytworzonych bezpośrednio od producenta, ale niewątpliwym plusem zamienników jest ich niższa cena. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Pytamy specjalistów z firmy PH Car-Mot Jarosława Dłutowskiego.

Jak odróżnić części zamienne od oryginalnych? 

Jedne i drugie auto części odróżnia od siebie nie tylko cena. Warto poznać klasyfikację komponentów, aby wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Na rynku spotkamy elementy oryginalne „O” oraz „Q”, przy czym ta pierwsza litera znajduje się na opakowaniu producenta, które jest jasno oznaczone konkretną marką pojazdu, a wersja „Q” jest zapakowana w pudełko wytwórcy danego fragmentu. Komponenty zamienne nieoryginalne oznaczone są jako „PC” i „PT”, czyli części porównywalne do oryginałów, gdzie wysoka jakość jest potwierdzona przez niezależne instytucje, a także „PJ”, zalecane przez dystrybutora oraz „P”, gdzie gatunek jest podobny do oryginalnych fragmentów.

Dlaczego warto wybrać oryginalne auto części?

Musimy pamiętać, że zapewnienia producenta części zamiennych nie muszą być zgodne z prawdą i za niską ceną może iść w parze niska jakość. W ostateczności może to doprowadzić do wyrządzenia większej szkody w naszym samochodzie, co sprawia, że profesjonaliści zalecają korzystanie z oryginalnych komponentów.

Te są nie tylko znacznie solidniejsze, pewniejsze i bezpieczniejsze, ale także dużo łatwiejsze w montażu

- mówi specjalista z firmy PH Car-Mot.

Produkcja dopasowana do modelu 

Wyprodukowanie oryginalnego elementu do konkretnego samochodu pozwala na jego dokładniejsze dopasowanie i zastosowanie odpowiednich parametrów, co potwierdzają liczne atesty. Poza zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa mamy pewność zachowania spójności z pozostałymi częściami, objęcie dwuletnią gwarancją producenta i sprawne funkcjonowanie przez dłuższy czas od tańszych komponentów.