Czy holowanie auta na własną rękę jest bezpieczne? Większość kierowców nie zastanawia się nad tą kwestią, dopóki sami nie doświadczą awarii pojazdu w trasie. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach można holować samochód i jakie warunki należy spełnić, aby procedura była w pełni bezpieczna i zgodna z prawem razem z firmą Auto Gregor.

Czy każdy kierowca może holować niesprawny samochód?

W wielu przypadkach samodzielne holowanie auta jest szybszym i tańszym rozwiązaniem niż wynajem holownika. Jeżeli odległość do miejsca docelowego nie jest zbyt duża, a kierowca posiada konieczny ekwipunek, można zdecydować się na holowanie na własną rękę. Zgodnie z treścią Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd może być holowany po spełnieniu kilku warunków:

  • Droga holowania

Auto nie może być holowane na autostradzie. W przypadku awarii na drodze szybkiego ruchu kierowca jest zobowiązany ze skorzystania z usług pomocy drogowej. Na wypadek sytuacji kryzysowej warto znaleźć firmę, która oferuje usługę całodobowego holowania na terenie całej Polski, taką jak Auto Gregor.

  • Rodzaj awarii

Jeżeli awaria dotyczy układu kierowniczego lub hamulcowego, samodzielne holowanie stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W przypadku niesprawnego układu hamulcowego można jednak zastosować metodę holowania na tzw. sztywnym holu.

  • Liczba pojazdów

Holować można tylko jeden pojazd. Zgodnie z Kodeksem Drogowym kierowca holowany musi posiadać prawo jazdy i być trzeźwy. Nie istnieją zapisy prawne odnośnie do liczby osób przebywających w pojeździe holowanym, co oznacza, że istnieje możliwość przewozu pasażerów (niemniej jest to odradzane ze względów bezpieczeństwa).

Oferta firmy Auto Gregor

Firma Auto Gregor, założona w 1995 roku, oferuje szeroki wachlarz usług związanych z motoryzacją. W swojej ofercie posiada takie usługi jak blacharstwo, lakiernictwo oraz naprawę elementów plastikowych. Posiada wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, która w bardzo szybkim czasie dociera na miejsce zdarzenia, by zaoferować klientom swoje usługi na terenie Wrocławia i okolic. Dodatkowo, przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą części zamiennych, serwisem klimatyzacji oraz pomocą drogową, która obejmuje holowanie i drobne naprawy na drodze, dostępne 24 godziny na dobę.

Reguły holowania pojazdu

Podstawowym sprzętem holowniczym jest linka, która powinna posiadać odpowiednie oznakowanie – naprzemienne białe i czerwone pasy albo chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej. Dodatkowo każde auto musi trójkąt ostrzegawczy umieszczony z tyłu po lewej zewnętrznej stronie (ewentualnie żółte sygnały błyskowe).

W czasie holowania należy zachować odpowiednią odległość między pojazdami: nie więcej niż 3 metry przy połączeniu sztywnym oraz od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim. Maksymalna prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym nie może przekraczać 30 km/h, zaś w obszarze niezabudowanym – nie większa niż 60 km/h.

Tego nie rób! Holowany pojazd nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. W przypadku ograniczonej widoczności należy włączyć światła pozycyjne.