Jeśli jesteś ciekawą przygód i kochającą podróże osoba, która chce dobrze zarabiać i nie boi się ciężkiej pracy, to co powiesz na to, by zostać marynarzem? Jest to wymagające i niełatwe zajęcie, które wiąże się z długimi , nawet kilkumiesięcznymi pobytami poza domem. Jednak wiele osób uważa, że rozłąkę rekompensują dobre zarobki. Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać pracę w tym zawodzie?

Polskie szkoły dla przyszłych marynarzy

Zawód marynarza wymaga posiadania fachowej wiedzy, która musi być stale poszerzana. Dlatego najlepiej skończyć średnią lub wyższą szkołę morską, która odpowiednio przygotuje kandydatów na marynarzy. W Polsce istnieją trzy publiczne szkoły średnie, w których można zdobyć odpowiednie wykształcenie. Są to Zespoły Szkół Morskich w Świnoujściu, Kołobrzegu i w Darłowie. Ponadto można zdobyć wykształcenie wyższe, studiując na Akademii Morskiej w Gdyni lub w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, uzyskując stopień młodszego oficera. Kandydaci mogą również ukończyć różnego rodzaju kursy, które organizowane są przez ośrodki szkoleniowe w Szczecinie i Świnoujściu. Po ukończeniu szkół i kursów oraz przejściu wszelkich niezbędnych badań kandydat musi zgłosić się do Urzędu Morskiego po książeczkę żeglarską i świadectwo młodszego marynarza. Potem należy zgłosić się do agencji morskiej, takiej jak Dohle Marine Services Europe, która pomoże w znalezieniu pracy.

Jakie cechy powinna mieć osoba, która chce zostać marynarzem?

Marynarz to pojęcie bardzo ogólne. Tak naprawdę mianem tym można nazwać każdego pracownika, który znajduje się w załodze statku, a więc zarówno kapitana, jak też bosmana. Każda osoba, która chce zostać marynarzem powinna odznaczać się określonymi cechami, dzięki którym będzie nadawać się do tej pracy. Przede wszystkim bardzo ważna dobra kondycja fizyczna. Kandydat na marynarza musi być wytrzymały i odpowiedzialny, nie tylko za siebie, ale również na inne osoby. Poza tym długa rozłąka z rodziną wymaga odporności psychicznej, szczególnie związanej z tęsknotą za bliskimi. Poza tym każdy marynarz powinien posiadać szeroką wiedzę i chęć do jej stałego poszerzania i aktualizowania. Niezwykle istotna jest umiejętność posługiwania się językiem obcym, która umożliwia swobodną komunikację. Najczęściej wymagany jest język angielski, ale znajomość innych języków również jest mile widziana.

Szkolenia i kursy dla marynarzy

Agencje morskie poza pomocą w znalezieniu zatrudnienia dla  marynarzy organizują również różnego rodzaju kursy i szkolenia. Kurs Oficera Ochrony Statku czy Podstawy ochrony statku i wymogi Kodeksu ISPS przeznaczony dla załóg szeregowych pracujących na statkach handlowych to szkolenia przeznaczone dla oficerów i marynarzy statków handlowych. Są prowadzone zgodnie w wymaganiami Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz Kodeksu ISPS. Dla kapitanów i oficerów kontenerowców dedykowane są kursy dotyczące stateczności i wytrzymałości statków kontenerowych. Szkolenie HAZMAT dotyczy przewozu ładunków niebezpiecznych i jest przeznaczone zarówno dla studentów, kadetów i doświadczonych oficerów przewożących opakowane towary niebezpieczne oraz dla oficerów statków i studentów pracujących na statkach, na których przewozi się niebezpieczne towary luzem. Z kolei kursy dotyczące konserwacji i napraw statków są skierowane dla oficerów mechaników oraz oficerów pokładowych.