Z usług regeneracji i naprawy felg korzysta coraz większa liczba kierowców. Jest to bowiem bardzo opłacalne i możliwe zarówno w przypadku felg aluminiowych, jak i stalowych. Na czym zaś polega serwisowanie tychże elementów kół? Poznaj tajniki prostowania, spawania oraz malowania felg. Przedstawiamy również najważniejsze zalety tychże procesów.

Zakres serwisu felg

Felgi aluminiowe oraz stalowe serwisowane są w podobny sposób. Przede wszystkim rekomenduje się odnawianie tychże wyrobów. Na odnowę składają się zaś takie procesy jak prostowanie felgi, spawanie felgi, toczenie frontów CNC, napawanie oraz toczenie rantów. Oczywiście zakres prac zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od stanu technicznego felgi. Powyższe procesy częściej przeprowadzane są zaś dla felg aluminiowych. W przypadku tych stalowych głównie regeneracja dotyczy ich prostowania.

Czy to jednak wszystkie usług w zakresie renowacji felg? Odpowiedź brzmi: nie. Istotne jest również czyszczenie chemiczne, piaskowanie, a także lakierowanie.

Na czym polega prostowanie, spawanie i malowanie felg?

Spawanie felg to proces, który wykonywany jest w przypadku znacznych uszkodzeń materiałowych. Spoiny metodą TIG tworzy się zatem między innymi przy rozdarciu aluminium lub jego przedziurawieniu. Spawanie odbywa się zaś najczęściej z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej oraz łuku osłoniętego argonem. Dzięki temu tworzy się solidne spoiwo, które nie jest gorsze jakościowo od pozostałych elementów felgi

Prostowanie dotyczy zaś deformacji obręczy. To wtedy mechanik wyznacza prawidłową jej geometrię, dobierając odpowiedni pierścień centrujący. Cały proces odbywa się na specjalnej maszynie – na siłowniku hydraulicznym z nakładkami roboczymi. Obecnie prostowanie jest tak precyzyjnie, iż pozwala na naprawę silnie skrzywionych felg. Niestety przy takim serwisie trzeba często też przejść działanie spawania oraz malowania.

Malowanie felg przeprowadzane jest w technologii proszkowej. Lakier świetnie zatem pokrywa materiał, silnie się z nim łącząc. Malowanie pozwala na zabezpieczyć felgi przed korozją, a także umożliwia znaczną zmianę estetyki całego auta.

Regeneracja felg cena i najważniejsze zalety

Regeneracja felg to proces złożony, który zawsze kończy się specjalistycznym pomiarem. Efekty odnowienia wielokrotnie przechodzą oczekiwania klientów – felgi wyglądają jak nowe i odzyskują niemalże fabryczne własności techniczne. Czy zatem opłaca się przeprowadzać ich regenerację? Odpowiedź brzmi: tak. Wielokrotnie jest to opcja lepsza od zakupu nowych i bardzo drogich zestawów. Odnawianie felg poleca SERWIS OPON RUMIA, który słynie z atrakcyjnych cen. Ile zatem kosztuje pełna regeneracja felgi?

Koszty serwisu zależą od typu felgi, jej rozmiaru, skomplikowania konstrukcji, a także od materiału, z której jest ona wytworzona. Bezsprzecznie na cenę regeneracji wpływa zakres koniecznych do przeprowadzenia prac oraz pożądany nowy kolor felgi. Na ogół tańsze w odnawianiu są felgi stalowe. Kompleksowa usługa w ich przypadku to maksymalnie kilkaset złotych.