Rodzaje opon rolniczych, a uszczegóławiając ich bieżniki, mają duże znaczeni dla sprawnego przewożenia plonów, czy też osprzętu np. do nawożenia pól. To one wpływają na stabilność jazdy na suchych glebach z licznymi kamieniami, a także na terenach grząskich, oraz podmokłych. Kupując opony rolnicze, należy zatem określić ich wydajność w określonych warunkach.

Ultralekkie opony

Producenci opon do kombajnów, traktorów, przyczep, czy też osprzętu rolniczego, w dużej mierze skupiają się przy tworzeniu swojego ogumienia na tym, aby było ono ultralekkie. To właśnie parametr ciężkości i elastyczności, ma duże znaczenie dla przenoszenie ciężaru na pojazd, a nie na glebę. Dzięki temu nie jest ona nadmiernie niszczona podczas prac polowych z wykorzystaniem maszyn rolniczych. Obecnie najlepsze opony rolnicze produkowane są zatem tak, aby mogło nastąpić znaczne zmniejszenie nacisku powierzchniowego na grunt, oraz aby zmniejszyć ślizg ogumienia, przy jednoczesnym obniżeniu oporu toczenia. W dużej mierze jest to uzyskiwanie dzięki odpowiedniemu profilowaniu bieżników opon.

Bieżniki opon rolniczych

Bieżniki opon rolniczych można sklasyfikować na cztery podstawowe grupy. Pierwsza z nich – typ R1 – wyróżnia się świetnymi właściwościami trakcyjnymi, a także dobrymi parametrami samooczyszczania. Są one zatem stosowane do praktycznie wszystkich rodzajów gleb i prac rolnych, wyłączając jednak przy tym dalekosiężny transport drogowy. Bieżniki te znacznie spowalniają jazdę i szybko ścierają się przy jeździe po nawierzchni idealnie utwardzonej. Kolejnym, bardzo podobnym typem, ale pozwalającym uzyskać wyższy uciąg, jest typ R2. To on dzisiaj jest bardzo spopularyzowany i wykorzystywany przez małe i średnie gospodarstwa. Idealnie nadaje się nawet do jazdy w błocie oraz na terenach grząskich. Większą głębokość bieżnika, a także lepsze zastosowanie eksploatacyjne tam, gdzie wymagany jest równomierny nacisk na glebę, prezentują zaś opony z bieżnikiem typu R3. Świetnie nadają się one po jeździe między innymi po łąkach, czy bardzo delikatnych polach uprawnych. W porównaniu z poprzednimi rodzajami, bieżniki te wyróżniają się stosunkowo płaskim użebrowaniem. Ostatni typ – R4 – ma zaś zastosowanie do wózków jezdniowych, czy ładowarek. Głębokość bieżnika R4 stanowi 70 % głębokości bieżnika R1.

Pomoc techniczna przy zakupie opon rolniczych

Jak można łatwo wywnioskować, przy zakupie opon rolniczych każdy nabywca powinien przede wszystkim zastanowić się w jakich warunkach eksploatacyjnych określone ogumienie będzie wykorzystywane. Jest ono bowiem stosunkowo kosztowne, dlatego zawsze należy przeanalizować każdy czynnik, również ten dotyczący zmian stabilności nawierzchni w różnych porach roku. Jeśli potrzebujesz zatem doradztwa przy zakupie opon, zgłoś się do firmy PHU Andrzej Sobociński, gdzie dystrybuowane są różnego rodzaje części, czy akcesoria dla gospodarstw rolnych. Mowa właśnie zarówno o kompletach wysokiej klasy opon, jak i o szybach do traktorów, czy o łańcuchach, pasach oraz innych podzespołach.