Wózki widłowe są nieodłączonym elementem wyposażenia większości zakładów przemysłowych. Sprawna gospodarka magazynowa jest w dużej mierze uzależniona właśnie od wózków dopasowanych do potrzeb i specyfiki danego zakładu. Wybierając wózek widłowy do firmy, warto mieć pełen obraz charakterystyki poszczególnych typów urządzeń. I właśnie omówieniem wózków widłowych zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Jaki rodzaj napędu mogą mieć wózki widłowe?

Pierwszym z omawianych rodzajów będą wózki widłowe spalinowe. Zasilane są one olejem spalinowym. Posiadają także napęd gazowy LPG. Ten rodzaj wózka powinien być używany na otwartych przestrzeniach. Wynika to z faktu, że emituje duże ilości spalin. Chcąc używać wózka spalinowego w zamkniętych pomieszczeniach, trzeba go wyposażyć w specjalny filtr redukujący emisję spalin.

Bardzo ekonomicznym wyborem mogą się okazać wózki widłowe gazowe. Ten typ jest również dedykowany do użytku na otwartych przestrzeniach. Obowiązkowo każdy wózek powinien być wyposażony w filtr.

Jeśli szukacie wózka widłowego do pracy w zamkniętej przestrzeni, to idealnym wyborem będzie model elektryczny (akumulatorowy). Wózki tego typu spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Ponadto wykazują dużą ładowność. Doskonale spisują się szczególnie na niewielkich przestrzeniach.

Jakie funkcje mogą posiadać wózki widłowe?

Analizując wózki widłowe pod względem funkcji, można stwierdzić olbrzymią różnorodność oferowanych rozwiązań. Do najczęściej wykorzystywanych możemy zaliczyć:

  • Wózki widłowe boczne, które nazywane są także wózkami bocznego załadunku. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie konieczny jest transport długich i „niewygodnych” towarów.

  • Wózki widłowe terenowe są zazwyczaj wykorzystywane na placach budowy oraz tam, gdzie towar należy przewieźć do niedostępnych zakamarków.

  • Wózki widłowe podnośnikowe nazywane są także teleskopowymi. Ich cechą charakterystyczną jest daleki zasięg w górę i w przód. Ponadto świetnie sprawdzają się do podnoszenia ładunków o dużej wadze.

  • Systemowe wózki widłowe są bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Ze względu na specyficzne parametry można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu składowym.

  • Wózki wysokiego składowania posiadają maszt wysuwany do przodu. Dzięki temu dają operatorowi duże pole do manewrowania.

  • Wózki widłowe skrętne to idealne rozwiązanie do ciasnych i krętych korytarzy. Ruchomy maszt wózka pozwala na sprawne umieszczenie ładunku w określonym miejscu.

  • Wózki widłowe wielokierunkowe charakteryzują się niezależnym kierunkiem kółek przednich i tylnych. Dzięki temu świetnie poradzą sobie w ciasnych i krętych korytarzach. Są także wyposażone w wysuwany maszt, który może zastąpić suwnicę.

  • Podwieszane wózki widłowe mogą być podczepione do ciężarówki. Dzięki temu możliwy jest ich transport razem z ładunkiem. Wózki podwieszane mają małe gabaryty i dużą manewrowość.

  • Kontenerowe wózki widłowe charakteryzują się wysoką ładownością. Sprawdzają się w stoczniach oraz w portach przeładunkowych. Są używane do przenoszenia i składowania kontenerów.

  • Wózki widłowe anty wybuchowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku transportu i załadunku substancji, które grożą wybuchem.

Szukając wózka widłowego dopasowanego do potrzeb firmy, warto zwrócić się o pomoc do F.H.U. Ansal-Bis s.c. z Andrychowa. Firma posiada duży wybór wysokiej klasy wózków widłowych. Ponadto Ansal-Bis oferuje możliwość wynajmu wózka. Oprócz sprzedaży firma zajmuje się także serwisowaniem wózków widłowych różnych producentów.