Oferta polskich tartaków obejmuje produkty drzewne o różnym stopniu obróbki, grubości oraz przekroju poprzecznym. Najbardziej typowy jest podział na tarcicę nieobrzynaną i obrzynaną. Ta pierwsza, uzyskiwana przez jednokrotne przetarcie, ma obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Tarcica obrzynana powstaje wskutek dwukrotnego przetarcia i ma wykończone wszystkie krawędzie. Obydwa typy materiałów drzewnych znajdziesz w ofercie Standrew.

Czym jest tarcica?

Tarcica to podstawowy surowiec branży drzewnej wykorzystywany do produkcji podłóg, mebli, paneli, a nawet stolarki okiennej czy więźby dachowej. Oferta tartaku Standrew obejmuje wiele rodzajów materiałów drzewnych, które różnią się między sobą parametrami technicznymi i sposobami wykończeń. Przykładowo, tarcica liściasta służy głównie do prostych prac stolarskich, produkcji mebli oraz tworzenia paneli. Z kolei tarcica iglasta może zostać wykorzystana do wytwórstwa konstrukcji dachowych, okien, a nawet drzwi.

Tarcica nieobrzynana od Standrew

Tarcica bukowa i dębowa są najczęściej wykorzystywane do produkcji mebli i stolarki drzwiowej (drewno bukowe jest czerwonawo-żółte, niemniej po podgrzaniu nabiera czysto czerwonego koloru). Nieobrzynana tarcica bukowa, dostępna w ofercie Standrew, jest wodoodporna i świetnie wchłania impregnaty wykorzystywane do malowania powierzchni drewnianych. Drewno bukowe, klasyfikowane jako materiał drzewny o średniej i wysokiej gęstości, doskonale nadaje się do wytwarzania mocnych i niezawodnych mebli i akcesoriów do domu. Tarcica dębowa ma z kolei szereg zalet, które sprawiają, że jest chętnie wybierana podczas budowy domów czy remontów.

Niewątpliwą zaletą dębiny jest trwałość. To solidne i twarde drewno o wąskich słojach nie sprawia większych problemów w obróbce. Deski mogą zostać zeszlifowane i ładnie wykończone, nie wytracając swoich naturalnych walorów estetycznych i szlachetnego wyglądu

– mówi pracownik tartaku Standrew.

Tarcica obrzynana od Standrew

Tarcica obrzynana, zwykle suszona w piecu, osiąga wilgotność 8-12%, dzięki czemu drewno jest trwalsze i mniej podatne na odkształcenia. W przeciwieństwie do drewna nieobrzynanego ma predefiniowane wymiary, co sprawia, że może zostać włączona bezpośrednio do łańcucha produkcyjnego. Sprawdzi się ona zarówno do produkcji mebli luksusowych, jak i klasycznych. Biorąc pod uwagę, że proces obróbki drewna obrzynanego jest dłuższy niż tarcicy nieobrzynanej, jest ono uważane za droższe i lepsze pod względem jakościowym.