Auta wykorzystywane w trudnym terenie to charakterystyczne pojazdy wyposażone najczęściej w napęd na wszystkie koła. Samochody do popularnego off-roadu borykają się jednak z wieloma awariami ze względu na rodzaj ich eksploatacji. Często właściciele takich aut dokonują także specjalnych modyfikacji, które pozwalają lepiej wykorzystać potencjał pojazdu w ciężkim terenie. Czym dokładnie w tym zakresie zajmie się sprawdzony serwis?

Co najczęściej dodatkowo montuje się w autach terenowych?

Poruszanie się po grząskim, nierównym i niestabilnym podłożu, to niełatwe zadanie nawet dla samochodu z napędem na wszystkie koła. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której pojazd grzęźnie w błocie. W takim momencie doskonale sprawdza się wyciągarka zamontowana w przedniej części auta. Jest to jednak dodatkowe wyposażenie samochodów terenowych, dlatego jej montaż należy przeprowadzić w odpowiednim warsztacie zajmującym się modyfikowaniem aut do off-roadu.

Fachowcy mogą również zainstalować w tego typu pojazdach tzw. snorkel wydechu. Jest to zewnętrzny wlot powietrza, który w trudnych warunkach pozwala ochronić jednostkę napędową np. przed zalaniem czy zanieczyszczeniem. Auto Klinika Deryl to miejsce, w którym właściciele samochodów terenowych mogą zlecić zarówno montaż wspomnianego snorkela, jak i wyciągarki czy innego, przydatnego w trudnych warunkach osprzętu. W autach do off-roadu montowane są też zabezpieczenia podwozia. Specjalistyczne warsztaty dla pojazdów terenowych zajmują się również ich serwisowaniem. Co w tym zakresie najczęściej wykonują mechanicy?

Najczęstsze awarie samochodów terenowych

Intensywna eksploatacja w ciężkim terenie to prawdziwy test dla układu zawieszenia. Nic zatem dziwnego, że to właśnie jego elementy często psują się w autach terenowych. Usterki dotyczą wahaczy, sprężyn lub drążków skrętnych, a także amortyzatorów. W zakresie zawieszenia dokonuje się też w samochodach do off-roadu modyfikacji. Polegają one najczęściej na zwiększeniu tzw. prześwitu. To z kolei przekłada się na łatwiejsze pokonywanie trudnego terenu.

W ramach serwisu samochodów terenowych eliminuje się również luzy w układzie przeniesienia napędu. Ze względu na możliwość bezpośredniego i stałego kontaktu z wilgocią, awariom ulegają elementy elektryki w tego typu pojazdach. Typowe są również usterki jednostek napędowych, choć te przeważnie są przystosowane do sporych obciążeń i wyróżniają się wysoką trwałością. Dobry serwis aut terenowych zajmie się zatem ich modyfikowaniem pod indywidualne preferencje właściciela, ale dokona też najważniejszych napraw, przygotowując tym samym pojazd do intensywnej eksploatacji.