Samochody ciężarowe poddawane są nieustanej eksploatacji. Każdego dnia pokonują setki kilometrów, by dostarczyć towar w docelowe miejsce. Niestety tak jak każdemu innemu pojazdowi mechanicznemu, i ciężarówkom zdarzają się awarie, które powodują niemożność wyruszenia w trasę i przestój w pracy. Jednym z elementów, który zawodzi dość często jest skrzynia biegów. Jak ją serwisować w odpowiedni sposób?

Manualne czy automatyczne – jakie skrzynie biegów dominują w ciężarówkach?

Skrzynie biegów stosowane w pojazdach mechanicznych można podzielić na manualne i automatyczne. Te pierwsze wciąż dominują w samochodach ciężarowych używanych na terenie Europy. Specjaliści przewidują jednak, że wraz z unowocześnieniem jednostek napędowych, metamorfozę przejdą również przekładnie i już wkrótce na europejskich drogach poruszać się będzie coraz więcej ciężarówek z automatyczną skrzynią biegów. Tę z kolei upodobali sobie Amerykanie, którzy powszechnie stosują ją zarówno w autach osobowych, jak i w ciągnikach siodłowych.

Manualne skrzynie biegów w ciężarówkach wyróżniają się tym, że oprócz pełnych biegów, kierowca ma do czynienie także z biegami połówkowymi oraz przełącznikiem do zmiany skrzyni z górnej na dolną. O ile w autach osobowych jest to zbędne, to w przypadku połączenia ciągnika siodłowego z naczepą taki model przekładni pozwala na precyzyjniejszą zmianę biegów. Ma to bezpośredni wpływ na komfort jazdy. Z kolei w automatycznych przekładniach używa się jedynie sprzęgła, co nie zmienia faktu, że w obu przypadkach konieczny jest systematyczny serwis skrzyni biegów w celu zachowania jej bezawaryjności.

Co wskazuje na awarię skrzyni biegów w ciężarówce?

Jak informuje mechanik samochodowy z warsztatu Truck-Art, który specjalizuje się w serwisie i naprawie przekładni w autach ciężarowych – zawsze, gdy kierowca wyczuje luzowanie w skrzyni biegów, zaobserwuje wybijanie się biegów lub, gdy sterowanie układem stanie się utrudnione, oznacza to, że najprawdopodobniej wystąpiła usterka. Część z tych problemów może być spowodowana zbyt agresywnym używaniem wybieraka lub ignorowaniem wcześniejszych sygnałów, że z przekładnią dzieje się coś niepokojącego.

Ważne jest, by w przypadku awarii nie kierować się do pierwszego lepszego warsztatu. Należy skorzystać z usług mechaników, którzy doskonale orientują się w schemacie budowy przekładni stosowanych w ciężarówkach. Specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę i usuną przyczynę usterki w krótkim czasie. Aby jednak zapobiegać awariom przekładni w przyszłości, należy dbać o nią w odpowiedni sposób. Duży wpływ na sprawność tego układu ma styl jazdy kierowcy. Ponadto kierowca powinien od razu reagować, gdy zaobserwuje, że przekładnia nie działa tak sprawnie jak wcześniej. Kluczem do zachowania skrzyni biegów w dobrym stanie są także regularne przeglądy techniczne auta.