Jednym z największych wyzwań logistycznych w transporcie jest przewóz żywności. Nie tylko musi on być przeprowadzany szybko, ale także musi odbywać się według wielu przepisów prawa. Ważne jest też odpowiednie układanie produktów w naczepach, ich zabezpieczanie oraz sprawny, delikatny wyładunek. Nic dziwnego, że dzisiaj producenci żywności, sklepy oraz hurtownie wolą, aby transportem ich towarów zajmowały się profesjonalne firmy.

Transportowa różnorodność

Transport żywności jest zagadnieniem bardzo szerokim. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie produktów. Inaczej należy przewozić bowiem towary świeże, a inaczej te suche, mrożone, ciekłe, sypkie, zwierzęce i roślinne. Istotne znacznie ma również rodzaj opakowania. To ono wpływa na przewozowe techniki zabezpieczania produktów, a także na sposób ich układania w naczepie.

Różnorodność w transporcie żywności powoduje to, że w zależności od towarów i ich opakowań należy stosować inne metodologie pracy, a nawet inne technologie. Konieczne jest dobieranie dedykowanego sprzętu, systemów mocowania czy ważne jest stosowanie dopasowanych metod załadunku, przeładunku i wyładunku. Firmy działające w sektorze transportu żywności muszą wykazać się zatem szerokim wyspecjalizowaniem.

Przewóz, przy którym czas ma olbrzymie znaczenie

Opóźnienia w transporcie towarów wpływają na zaburzenie całego łańcucha dostaw niezależnie od typu przewożonych wyrobów. Szczególnie jednak czas ważny jest właśnie przy transportowaniu żywności. Przewoźnicy muszą dbać bowiem o to, aby załadunek nie stracił swoich walorów. Finalny odbiorca musi zatem uzyskać daną partię określonych produktów wedle ustalonych harmonogramów. W innym wypadku może dojść nawet do straty całego ładunku przez jego krótki termin przydatności do spożycia.

Kolejny raz należy podkreślić zatem profesjonalizm firm transportu żywności. Tacy przewoźnicy opracowują wraz z klientami swoiste projekty transportowe, w których uwzględnione jest optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów, a także potencjalne ryzyko. Brak ustalenia każdego elementu współpracy lub kooperowanie z niedoświadczoną firmą może skutkować obniżeniem, lub utratą całego cennego ładunku.

Przewóz żywności regulowany prawnie

Artykuły spożywcze muszą być przewożone w odpowiedni sposób i w określonych ściśle warunkach. Przepisy prawa restrykcyjnie wyznaczają obowiązki, zakazy oraz nakazy przewoźników, którzy muszą dostosowywać swoje technologie do rozporządzeń krajowych i europejskich. Przykładem obligatoryjnych procedur jest konieczność monitorowania temperatury w trakcie przewozu produktów żywnościowych, dla których świeżość ma kluczowe znaczenie. Na przewoźnikach żywnościowych nałożony jest także obowiązek stosowania termografów, które kontrolują pracę chłodni oraz mroźni.

Wspomnieć należy także o umowach ATP, które dotyczą klasyfikacji towarów żywnościowych schłodzonych i mrożonych; czy o Rozporządzeniu (WE) 853/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku, które wyznacza zasady higieny transportu produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich regulacji jest znacznie więcej.

Rozwój transportu outsourcingowego

Outsourcing, czyli obsługa zewnętrzna to model biznesowy, który jest dzisiaj stosowany w wielu branżach. Dotyczy on również sektora transportu żywności. Większe hurtownie, sklepy, rolnicy, masarnie, mleczarnie oraz inni producenci jedzenia wolą dzisiaj koncentrować się na kooperacji z outsourcingowymi firmami transportowymi, skupiając się tym samym na działalności głównej. Jest to opcja również znacznie korzystniejsza finansowo. Potwierdzają to specjaliści RICARDO TRANS, którzy gotowi są zaproponować stałe oraz doraźne usługi transportowe.

Takie firmy stale rozwijają swoją technologię, ofertę i jakość, ponieważ rynek jest bardzo konkurencyjny. Nic dziwnego, w Polsce każdego roku przewozi się ponad 160 milionów ton żywności.