Transport drogą morską to popularny sposób przewozu różnorodnych towarów, nawet tych wielkogabarytowych. Jego ogromną zaletą jest możliwość jednoczesnego przewożenia dużych ilości ładunków. Jak wygląda jednak ten proces w przypadku materiałów niebezpiecznych? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedź i dowiedzieć się więcej na temat transportu morskiego.

Czy materiały niebezpieczne można przewozić drogą morską?

Transport morski charakteryzuje się ogromnym zasięgiem. Decydując się na niego można przewozić towary nie tylko między krajami, ale nawet między kontynentami. Dotyczy to również ładunków niebezpiecznych. Aby jednak zmniejszyć ryzyko związane z ich transportem, trzeba to robić przy zachowaniu kilku ważnych zasad. Są one określone przez Międzynarodowy kodeks morskich towarów niebezpiecznych, w skrócie IMDG (skrót pochodzi od angielskiej nazwy dokumentu). Towary mogą być przewożone w kontenerach, a jeśli cały pojemnik jest wykorzystywany przez jednego odbiorcę, transport określa się wówczas skrótem FCL. Gdańsk to jedno z miast, w których jest on możliwy. Konkretne zasady dotyczące przewożenia ładunków niebezpiecznych zależą w dużej mierze od ich rodzaju. Towary powinny być zapakowane w taki sposób, aby nie uległy one uszkodzeniu ani nie weszły w reakcję z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Co więcej, muszą być odpowiednio oznaczone w widoczny sposób. Do produktów niebezpiecznych zalicza się między innymi materiały wybuchowe i żrące a także substancje toksyczne czy łatwopalne. Każdy z rodzajów wymaga dostosowanych opakowań i oznaczeń.

Zalety transportu morskiego

Transport morski nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Za jego pomocą można przewozić wiele towarów jednocześnie, nawet jeśli cechują się one większymi gabarytami i ciężarem czy nieregularną formą. Transportem tego typu zajmują się specjalistyczne firmy, przykład stanowi Premco. Niewątpliwą zaletą przewozu ładunków w ten sposób jest też możliwość przesyłania towarów niebezpiecznych. Dobra firma logistyczna zadba o to, aby transportować je w sposób zgodny z wytycznymi IMDG. Wówczas wzrośnie gwarancja bezpiecznego i efektywnego przewozu materiałów wybuchowych, substancji toksycznych czy innych ładunków, które mogłyby spowodować zagrożenie.