Transport samochodowy to główny sposób na  szybki i sprawny przewóz towarów i osób. Przeprowadzany w Polsce posiada duże wpływy w transakcji usług transportowych. Jest także najlepszą formą przewozu produktów o różnym gabarycie, szybką i umożliwiającą wygodne oraz terminowe dostarczenie ładunków lub osób na określone miejsce. Dlatego też powstaje tak wiele firm, świadczących pomocne usługi w tym zakresie.

Rola transportu samochodowego

Transport samochodowy jest niezwykle ważny w wysyłce towarów. Dlatego też jego współudział stale wzrasta i wynosi ok. 83% lądowego przewoźnictwa. Transport drogowy ma również 38% nakładu w pracy przewozowej. Używane w tym celu pojazdy korzystają z rozbudowanego systemu dróg publicznych, dostępnego dla wszystkich oraz sieci lokalnych dróg. W ten sposób osiągalny jest dostęp i dostawa do prywatnych posiadłości, a także gospodarstw, zbiorników czy pól. Drogi z twardą nawierzchnią, dostosowane do całorocznej eksploatacji, znacznie ułatwiają przewożenie. Największa sieć dróg tego typu znajduje się blisko aglomeracji miejskich w województwach małopolskim, dolnośląskim czy mazowieckim.

Funkcje transportu samochodowego  

W ramach przewozu samochodowego firmy transportowe świadczą usługi spedycyjne, które polegają na przewożeniu danego towaru i ładunku na docelowe miejsce odpowiednio dobranym pojazdem. Może być przeprowadzany na terenie kraju lub w skali międzynarodowej. W zależności od ładunku oraz trasy wykorzystuje się jeden lub kilka środków przewozu, niezależnie lub razem z innymi środkami. W związku z tym wyróżnia się tranzyt:

  • Całopojazdowy. Obejmuje busy do osobowych przewozów, ciężarowe lub z naczepami, a także zamocowane na platformach kontenery. Wykorzystuje również pojazdy do translokacji towarów ponadgabarytowych, podatnych na psucie się, niebezpiecznych  czy zwierząt.

  • Doładunkowy. Umożliwia użycie dowolnej przestrzeni na załadowanie towaru, dostępnej w danym miejscu, czasie  i wybranej trasie.

  • Drobnicowy. Obejmuje wiele ładunków, które umieszcza się w grupach na paletach. Są one następnie dostarczane przez przewoźnika podczas regularnych kursów samochodowych.

  • Kurierski. Szybka i systematyczna ekspedytura przesyłek np. paczek, dokumentów czy korespondencji kurierskich.

  • Osobowy. Przewóz grup osób, który jest zaplanowany i zorganizowany oraz ma określony cel. W jego zakres wchodzą np. wycieczki czy podróże.

  • Specjalny. Do translokacji innych towarów stosuje się specjalnie środki takie jak: wywrotki, chłodnie, platformy, cysterny czy lawety.

Usługi transportowe

W ramach usług transportowych dostępne są dodatkowe opcje. Dostawa towarów może być przeprowadzona do określonego miejsca jego przyjęcia. Dopuszczalny jest również wybór środka komunikacji oraz przewożenie produktów z terenu jego rozładunku do miejsca jego wyznaczonej dostawy. Większość przedsiębiorstw na potrzeby klienta pozyskuje zezwolenia na przewozy ponadgabarytowe i ponadnormatywne. Towar można także dodatkowo ubezpieczyć. W ramach transportu samochodowego wolno skorzystać z usług konfekcjonowania i dystrybucji, oraz składowania i magazynowania. W przypadku większego towaru transportację da się połączyć z przewoźnictwem lotniczym lub kolejowym.

Rola przewozów drogowych jest również niezwykle ważna dla rozwoju krajowej gospodarki. Przyczynia się do rozrostu przestrzennego podziału prac. Dzięki profesjonalnej przesyłce wyrobów i towarów pomiędzy obszarami ich produkcji oraz użytkowania są one stale zwiększane. W ten sposób dochodzi do integracji systemu gospodarczego w całym państwie.