Transport chłodniczy to specjalistyczna forma transportu, która opiera się na przewozie ładunku w odpowiednio regulowanej, niskiej temperaturze. Wśród produktów rekomendowanych do przewozu w warunkach kontrolowanej temperatury i wilgotności powietrza znajdują się m.in. leki, warzywa i owoce, mrożonki, nabiał oraz garmażeria.

Transport chłodniczy – pojazdy

Do transportu chłodniczego wykorzystuje się specjalne pojazdy – chłodnie transportowe – występujące w trzech klasach: A, B i C. W chłodniach klasy A utrzymuje się temperaturę w granicach 0 stopni, w klasie B – do -10 stopni, zaś w klasie C – do -20 stopni Celsjusza.

Największą popularnością wśród usługobiorców cieszą się chłodnie typu dopplestock, które odznaczają się funkcjonalnością i pojemnością. Naczepy posiadają specjalne szyny umożliwiające transport nawet dwukrotnie większego ładunku. Innowacyjnym rozwiązaniem są także chłodnie wielogrodziowe, w których można wydzielić kilka stref o zróżnicowanej temperaturze. To idealne rozwiązanie w przypadku przewozu niewielkich partii produktów o zróżnicowanych wymogach termicznych.

Transport chłodniczy – normy prawne

Przed wyborem firmy trudniącej się przewozem chłodniczym warto sprawdzić czy spedytor posiada pakiety ubezpieczeniowe zabezpieczające przewożony towar. Wypadek albo awaria naczepy chłodniczej może generować duże straty finansowe, dlatego warto sprawdzić czy firma transportowa gwarantuje bezpieczny transport.

Precyzyjne normy i wytyczne dotyczące warunków pomiarowych, termicznych oraz właściwości izotermicznych floty przewozowej, można znaleźć w Ustawie o transporcie drogowym i konwencji ATP (międzynarodowa umowa dotycząca przewozu towarów, artykułów spożywczych szybko psujących się, a także odnosząca się do specjalnych środków transportu dopasowanych do tych przewozów).

Transport chłodniczy – czynniki decyzyjne

Przed podpisaniem umowy na usługi transportu chłodniczego należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

- czas przejazdu

Krótki czas przejazdu jest bardzo istotny w przypadku szybko psujących się produktów. Wybierz firmę, która zaproponuje najkrótszy czas przewozu. Wysyłając zapytanie ofertowe do dobrych przewoźników, takich jak Bik Transport-Logistyka s.c. Transport chłodniczy, międzynarodowy, dostaniesz informacje odnośnie do organizacji załadunku i rozładunku oraz planowej trasy przejazdu.

- sposób transportu 

Najlepszą metodą transportu są naczepy typu chłodnia, które gwarantują pełną kontrolę nad temperaturą. Profesjonalne firmy transportowe oferują także przewóz mroźniami, izotermami oraz cysternami.

- higiena

W przypadku transportu żywności firma przewozowa powinna zadbać o szczelne zabezpieczenie produktów przed zanieczyszczeniami. Załadunek i rozładowanie powinny zostać wykonane w warunkach określonych przez producentów.  

- bezpieczeństwo

Przed skorzystaniem z usług firmy transportowej warto sprawdzić, czy ładunek jest poprawnie zabezpieczony przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniami. 
Trwałość i bezpieczeństwo ładunku to podstawa w przypadku transportu produktów wymagających utrzymania stałej niskiej temperatury.