Po wymianie starego ogumienia na nowe pojawia się pytanie – co zrobić ze zużytymi oponami. Nie jest to odpad, który można zwyczajnie wyrzucić – ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane opony, wymagają one odpowiedniej utylizacji. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, którym dostarczyć możesz stare opony ciężarowe. Sprawdź, na czym polega recykling oraz utylizacja opon.

Dlaczego odpowiedni sposób utylizacji opon jest ważny?

W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązujemy do dbania o środowisko naturalne. To bardzo dobra praktyka, która ma wpływ na praktycznie każdą dziedzinę naszego życia. Z tego względu segregujemy także odpady, co pozwala na ich recykling. Mieszanka gumowa, z której wykonuje się opony ciężarowe, zawiera szereg nieprzyjaznych dla środowiska substancji chemicznych, których rozkład może trwać nawet 100 lat -  oleje oraz żywice, stal, sadza, czy krzemionka.

Z tego względu zużyte opony powinny być utylizowane w wyspecjalizowanych do tego miejscach, takich jak Gumpax. Jest to firma zajmująca się wymianą, naprawą oraz regeneracją używanych opon ciężarowych. Jej siedziba zlokalizowana jest w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim. Gumpax działa na rynku od ponad dziesięciu lat i oferuje szereg usług, takich jak naprawa opon uszkodzonych, zaklejanie dziur oraz wyważanie kół. Czasami jednak zdarza się, że opona ulega tak poważnemu uszkodzeniu, że nie może zostać ani sprzedana, ani naprawiona (na przykład, gdy posiada duże ubytki w karkasie lub uszkodzenia boczne). Właśnie w takiej sytuacji opony poddaje się recyklingowi.

Recykling – drugie życie Twoich opon

Cześć starych opon, będących dobrym stanie technicznym przechodzi zabieg regeneracji. W ten sposób daje się im drugie życie. Usługa ta wykonywana w serwisie opon nazywa się bieżnikowaniem i polega na nakładaniu nowego bieżnika, na używaną gumę. Inne opony wykorzystuje się natomiast przy produkcji różnego rodzaju wyrobów gumowych. Twoje stare ogumienie może zyskać drugie życia w postaci wycieraczki, dywaniku, uszczelek czy wygłuszeń. Z gumy pochodzącej ze zużytych opony produkuje się także granulat do asfaltu, który następnie używany jest np. podczas budowy nowych odcinków dróg. Granulat taki wykorzystuje się też do produkcji nawierzchni boisk oraz ekranów akustycznych.

Opony poddaje się także procesowi pirolizy, czyli rozkładu na substancje składowe. W ten sposób uzyskać można oleje, sadzę techniczną, stal oraz gaz i wykorzystać te produkty do innych celów. Stare opony wykorzystywane są także do wytwarzania energii cieplnej – spala się je w piecach wyposażonych w specjalne filtry, które blokują emisję trujących substancji. Takie paliwo alternatywne wykorzystuje się przede wszystkim w cementowniach. Dzięki takiemu podejściu branża cementowa, która należy do najbardziej energochłonnych, spala około 100 tys. ton opon rocznie (w przeznaczonych do tego instalacjach), co nawet w 80% może zastąpić węgiel.