Ciężko wyobrazić sobie pracę magazynu, firmy produkcyjnej, składowni czy ogromnych centrów dystrybucyjnych bez odpowiedniego parku maszyn. Kluczową rolę ogrywają tutaj wózki widłowe, które potocznie nazywa się paleciakami lub sztaplarkami. Dzięki tego typu maszynom przenoszenie i transport na nieduże odległości różnego typu ładunków jest znacznie uproszczony. Ma to ogromny wpływ na ergonomię i wydajność pracy. Jakie rodzaje wózków widłowych są najczęściej wykorzystywane?

Budowa wózka widłowego

Wózki widłowe napędzane są zależnie od zastosowanego rozwiązania konstrukcyjnego przez silniki benzynowe, gazowe, elektryczne lub akumulatorowe. Wśród nich znajdziemy też modele, do rozruchu których wykorzystuje się olej napędowy. Typowe paleciaki wykonane są ze stalowej obudowy, której zadaniem jest ochrona operatora. Z tyłu sztaplarki znajduje się przeciwwaga, czyli stalowy blok, który dociąża maszynę i umożliwia jej utrzymanie równowagi. Podwozie wózka widłowego składa się z 3 lub 4 kół oraz silnika i ramy. Do masztu zamocowana jest stalowa karetka. Na nim znajdują się też widły, wykonane z jednolitego kawałka stali. Podnoszenie ładunków możliwe jest dzięki łańcuchowi, układowi hydraulicznemu i bloczkowi. Kabina wyposażona jest w pedały i dźwignie, które umożliwiają sterowanie sztaplarką.  

Rodzaje wózków widłowych

Jak informuje specjalista z firmy Still, która zajmuje się sprzedażą, serwisem i wynajmem wózków widłowych- sztaplarki można podzielić ze względu na napęd i pełnione przez nich funkcje. Pierwszy podział skrótowo został omówiony na początku artykułu. Podział ze względu na funkcje wygląda następująco:

  • ·         wózki widłowe boczne- zwane inaczej wózkami bocznego załadunku. Idealnie sprawdzają się w zakładach przemysłowych, gdzie konieczne jest przewożenie długich i niewygodnych towarów. Załadunek bokiem jest wygodniejszy i pozwala szybciej przetransportować ładunek;
  • ·         terenowe wózki widłowe- najczęściej można spotkać je na placach budowy. Ułatwiają transport ładunków nawet w trudno dostępne zakamarki. Widlaki tego typu napędzane są dieslem;
  • ·         podnośnikowe wózki widłowe- inaczej nazywane teleskopowymi. Posiadają bardzo duży zasięg praktycznie we wszystkich kierunkach. Za ich pomocą można podnosić nawet nieforemne ładunki, bez konieczności dzielenia ich na mniejsze części.

Decydując się na zakup lub wynajem wózka widłowego, dobrze jest korzystać z oferty renomowanych producentów. Mamy wówczas pewność, że sztaplarka wykonana została z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią jej niezawodność działania oraz zadbają o bezpieczeństwo operatora. Ponadto naprawa i konserwacja takich maszyn nie stanowi problemu, ponieważ oryginalne części zastępcze dostępne są w wielu autoryzowanych firmach serwisowych.